Wartości – czy zasady są ważniejsze niż zysk?

Wartości – czy zasady są ważniejsze niż zysk?

Obecnie w życiu codziennym spotykamy się z sytuacjami, które wzbudzają w nas poważny niepokój. Szczególnie zaś w sytuacjach zawodowych, którym towarzyszą większe i mniejsze sukcesy. Wówczas okazuje się, że nie do końca czysta gra przynosi największe plony. Jednak czy to jest zgodne z naszymi wartościami? Zazwyczaj nie. Niektórzy są w stanie całkowicie je porzucić, aby tylko osiągnąć spełnienie. Warto jednak pamiętać, że sukces łatwo przewartościować. 

Jakimi wartościami kierujesz się w życiu zawodowym?

Zastanów się jakie wartości są dla ciebie najważniejsze. Następnie zweryfikuj co sprawia, że to właśnie te, które wymieniłeś, mają tak dużą moc. Dzięki temu sprawdzisz czym naprawdę kierujesz się w życiu. Czy jest to dobro rodziny i najbliższych, a może karmisz własne ego? Czy z jakiegoś powodu próbujesz udowodnić coś sobie lub innym? Do czego tak naprawdę dążysz w głębi serca? Czy próbujesz coś komuś wynagrodzić?

Postaraj się przeprowadzić ze sobą szczerą i zupełnie poważną rozmowę. Musisz wiedzieć, że sfera zawodowa to bardzo ważna część twojego życia. Co za tym idzie, również wartości, które reprezentujesz w sprawach biznesowych, mają przełożenie w twoim życiu, również poza pracą. Przypomnij sobie kilka najcięższych momentów podczas wykonywania czynności zawodowych. Często te chwile zwątpienia są początkiem czegoś nowego. Doświadczeniem, które całkowicie zmienia twoje dotychczasowe poglądy.

Czy zasady są ważniejsze niż zysk?

Na te pytanie możesz odpowiedzieć tylko ty sam, kierując się własną moralnością i indywidualnymi przekonaniami. Jednak zawsze bierz pod uwagę możliwy koszt alternatywny, czyli związane z danym wyborem straty. Kierując się zasadami, być może stracisz pewną kwotę pieniędzy. Ale co stracisz, jeśli wybierzesz zysk na swego przewodnika? Scenariuszy jest naprawdę wiele.

Przede wszystkim, pomyśl o zachowaniu innych biznesmenów. Weź pod lupę tych, którymi naprawdę gardzisz. Takie odczucie budzi się w tobie z pewnością nie przez wygląd czy inne detale, ale przez sposób zachowania. Przyjrzyj się osobom, które porzucają wszystkie wartości, jakie dla ciebie są najważniejsze. Czy chciałbyś być jedną z tych osób? Zakładam, że nie.

Wybór pomiędzy zyskiem, a wartościami najłatwiej jest zobrazować na przykładzie biznesmena, który posiada rodzinę. Jeśli zapytasz go o wartości, z pewnością postawi rodzinę na jednym z najwyższych miejsc w jego osobistej hierarchii. Ale kiedy już zapytasz go o to, jak dużo czasu poświęca rodzinie, odpowiedź mogłaby cię rozczarować, a nawet zaskoczyć. Czas jest takim samym zasobem jak pieniądze. Warto więc wykorzystywać mądrze możliwości jednego i drugiego, a w życiu kierować się własnym rozsądkiem i wyobraźnią.

Dodaj komentarz