Gospodarka odpadami gruzowymi, wywóz gruzu, co to jest?

Gospodarka odpadami gruzowymi, wywóz gruzu, co to jest?

Gospodarka odpadami gruzowymi to szereg procesów związanych z gromadzeniem i przetwarzaniem odpadów gruzowych w sposób nieszkodliwy lub nie wpływający negatywnie na środowisko. Gospodarka odpadami w ogóle jest jednym z najpoważniejszych problemów dotyczących współczesnej cywilizacji w zakresie wpływu na środowisko. Sprawdźmy w związku z tym na czym polega gospodarka odpadami gruzowym.

Wywóz gruzu

Usługa wywozu gruzu w Warszawie to prosty, szybki i skuteczny sposób na pozbycie się odpadów pochodzenia budowlanego. Z takiej usługi masowo korzystają oczywiście firmy o profilu rozbiórkowym, wyburzeniowym, ogólnobudowlanym oraz specjalistycznym instalacyjnym. Nierzadko firmy budowlane mają podpisane stałe umowy na odbiór i wywóz gruzu, ale nie jest to warunkiem koniecznym, aby skorzystać z takiego wywozu. Mniejsze firmy budowlane, np. firmy rodzinne czy jednoosobowe, nie będące w stanie przewidzieć miesięcznego zapotrzebowania na kontenery na gruz nie mają konieczności łączenia się trwale umową z usługodawcą wywozu gruzu. Proces zamawiania i korzystania z kontenera jest na tak prosty, szybki i powszechnie dostępny, że w rzeczywistości jednym telefonem zlecony zostaje przywóz kontenera. Najczęściej cała operacja podstawienia pustego kontenera na gruz zamyka się w ciągu jednego dnia roboczego, rzadko trzeba czekać dłużej niż kilka dnia. Tym samym mechanizmem jakim operujemy przy zamawianiu kontenera na gruz, zlecamy również jego odbiór – jednym telefonem do dyspozytorni. Przedsiębiorstwa zajmujące się gospodarką odpadami gruzowymi mają do dyspozycji od kilkudziesięciu do nawet kilkuset kontenerów różnych pojemności, a ich własna baza samochodów dostawczych wozi kontenery 5 lub 6 dni w tygodniu. Dlatego system gospodarowania gruzem działa sprawnie i niezwykle niezawodnie.

Co się dzieje z gruzem po jego odbiorze?

Najczęściej jest on ponownie wykorzystany w procesie recyclingu. Najpierw trafia do firm zajmujących się ich kruszeniem, a następnie jest sprzedawany np. jako kruszywo drogowe lub jako podbudowa pod budynki.

Kontenery nie tylko na gruz

Wywóz odpadów gruzowych, tych pochodzących z wyburzeń, budów czy remontów to poniekąd tylko jedno z kilku zastosowań kontenerów. Z przedsiębiorstw zajmujących się wywozem gruzu bardzo często również wykorzystują firmy ogrodnicze oraz firmy porządkowe, ale również może z takich usług skorzystać każdy, kto potrzebuje pozbyć się sprawnie i szybko większej ilości niepotrzebnych rzeczy. Dosyć często do podstawionych kontenerów na gruz trafiają stare meble, kanapy, fotele, tkaniny, materace, elementy wyposażenia domu oraz akcesoria kuchenne. Stanowi to kilkanaście do kilkudziesięciu procent działalności firm zajmujących się wywozem gruzu, ale warto wiedzieć, że taka usługa jest możliwa.

1 Comment

  1. Wywóz gruzu przez firmę oferującą kontenery to najwygodniejszy sposób. Najlepiej ustalić przed zamówieniem, jaki kontener będzie potrzebny: pojemność, rodzaj itp. Często nie wiemy, ile odpadów po remoncie powstanie i warto to skonsultować z osobami, które się na tym znają.

Dodaj komentarz