Otwierając własną działalność gospodarczą, musimy od razu myśleć o założeniu konta bankowe. Bez niego firma nie może funkcjonować. Konto bankowe jest potrzebne do rozliczenia z Urzędem Skarbowym, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, kontrahentami, czy innymi przedsiębiorcami. Warto jednak zastanowić się, jakie konto będzie dla nas najlepsze. Po czym poznać korzystną ofertę? Zobacz, na co zwrócić uwagę przy wyborze konta firmowego.
Jakie zalety ma posiadanie konta firmowego?
W większości przypadków posiadanie konta firmowego jest obowiązkowe. Jedynym wyjątkiem jest jednoosobowa działalność gospodarcza. W tym przypadku prawo nie rozróżnia konta firmowego od prywatnego. Po prostu musimy posiadać rachunek, z którego będziemy płacić VAT i rozliczać się z ZUS-em. Warto jednak wiedzieć, że rozdzielenie transakcji prywatnych i biznesowych ma wiele zalet. Jakich?
Przede wszystkim dzięki temu zyskujemy klarowny obraz firmowych finansów. Możemy dokładnie analizować przychody oraz ponoszone koszty. W efekcie prostsze staje się efektywne prowadzenie działalności. Natomiast brak rozdzielenia finansów wprowadza chaos i bałagan. Jeśli więc zależy Ci na jak najlepszym rozwoju biznesu i efektywnej pracy, to warto zdecydować się na konto firmowe.
Konto firmowe – po czym poznać najlepszą ofertę?
Wybór konta firmowego wcale nie musi być trudnym zadaniem. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Pierwszą kwestią są opłaty za prowadzenie konta. Coraz więcej banków oferuje darmowe oferty, przy wykonaniu najprostszych czynności, na przykład jednego przelewu w miesiącu, czy kilkukrotnej płatności blikiem. Dzięki temu nie będziemy musieli ponosić kosztów za prowadzenie rachunku firmowego. Kolejną istotną kwestią są darmowe przelewy. W końcu te będziemy wykonywać regularnie co miesiąc, między innymi do US, czy ZUS-u. Dlatego ważne jest, żeby ta opcja również była darmowa. Sprawdź także, czy bank nie pobiera opłaty za autoryzację SMS, powiadomienia itp.
Analizując oferty kont firmowych, nie możemy pominąć także elementów takich jak opłata za kartę płatniczą, a także koszty związane z wypłatami z bankomatów oraz wpłatami, zarówno do bankomatów, jak i w oddziale stacjonarnym. Warto przy tym wiedzieć, że wszelkie koszty związane z prowadzeniem konta firmowego możesz wliczyć w koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Proces szukania najlepszej oferty możesz sobie ułatwić, korzystając z rankingu kont firmowych. To prosty sposób na znalezienie najkorzystniejszej oferty.