Transakcje M&A – czym są i jak się do nich przygotować?

Transakcje M&A – czym są i jak się do nich przygotować?

Jeśli ktoś prowadzi własną firmę od niedawna, być może jeszcze się nie spotkał z frazą “transakcje M&A”. Tę lukę wiedzy warto jak najszybciej uzupełnić, ponieważ może się ona okazać przydatna, zwłaszcza jeśli przedsiębiorstwo będzie się dobrze rozwijało i zostanie w nim dostrzeżony potencjał.

Do tego typu transakcji dochodzi zarówno między bardzo dużymi podmiotami, jak i wielkimi przedsiębiorstwami i niewielkimi startupami. Czym one dokładnie są i naszym polegają? Jak można się do nich przygotować, aby zapewnić jak najwyższe prawdopodobieństwo sukcesu? Tłumaczymy!

Czym są transakcje M&A?

M&A w nazwie tytułowych transakcji pochodzi od zwrotu Mergers&Acquisitions, czyli w wolnym tłumaczeniu fuzje i przejęcia. Chodzi tutaj o sytuacje, gdy dwie spółki są ze sobą łączone lub jedna wchłania drugą.

Fuzje i przejęcia to dla dużych przedsiębiorstw sposób na wzmocnienie pozycji firmy na rynku, zaś w przypadku mniejszych firm, w tym startupów – na rozwój i uzyskanie możliwości znacznego poszerzenia obszaru swojej działalności.

W wielu przypadkach będą więc one działały z korzyścią dla obu stron. Nie da się jednak ukryć, że transakcje M&A są z zasady stosunkowo złożone. Trzeba między innymi zadbać o to, żeby wyjście z inwestycji przebiegło jak najbardziej sprawnie, bez szkody dla prowadzonych przez firmę działań i dla kwestii prawno-podatkowych.

Jak przygotować się do transakcji M&A?

Zanim w ogóle dojdzie do poszukiwania kupców i jakichkolwiek negocjacji, w pierwszej kolejności nie obędzie się bez odpowiedniego przygotowania.

Chodzi tutaj przede wszystkim o zebranie kompletu danych na temat firmy i prowadzonych działań, a także opracowanie ich w ten sposób, aby były wartościowe dla odbiorców i przedstawiały działalność w dobrym świetle (przy tym oczywiście wszelkie prezentowane informacje muszą być zgodne z prawdą).

Warto podkreślić, że firma nie musi przygotowywać się do tego typu transakcji samodzielnie. Wręcz przeciwnie, może to być zły pomysł, zwłaszcza jeśli jej liderzy nie mają doświadczenia w tego typu sytuacjach lub sprawa jest z jakiegoś względu bardziej skomplikowana niż zwykle.

Obecnie działa wiele przedsiębiorstw, które specjalizują się w udzielaniu pomocy spółkom przygotowującym się do sprzedaży, między innymi w zakresie obsługi prawnej i podatkowej, ale też m.in. prowadzenia negocjacji.

Korzystanie z ich usług zapewni, że cały proces przebiegnie sprawnie, szybko, bezpiecznie i w pełni zgodnie z prawem. Przy odpowiednim poprowadzeniu sprawy można “domknąć” ją już w zaledwie kilka miesięcy (dokładny czas od rozpoczęcia rozmów do finalizacji procesu będzie zależał m.in. od wielkości firmy).

Dodaj komentarz