Jaką ochronę mogą zapewnić buty robocze?

Jaką ochronę mogą zapewnić buty robocze?

Każdy pracownik fizyczny, którego praca potencjalnie zagraża zdrowiu, a nawet życiu, powinien zostać nieodpłatnie wyposażony przez pracodawcę w ubranie robocze. Wynika to z przepisów Kodeksu pracy. Każdy element ubioru roboczego jest istotny, aczkolwiek nie da się ukryć, że pewne części ciała są szczególnie narażone na uszkodzenie podczas pracy fizycznej, a przy tym również najbardziej delikatne. Mowa tutaj przede wszystkim o głowie, rękach i nogach.

Profesjonalne, wysokiej jakości obuwie robocze, niekiedy nie różni się na pierwszy rzut oka, od zwykłych trzewików, które można kupić w dowolnym sklepie z obuwiem. Takie obuwie jest jednak niezbędne, jeśli chcemy zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa podczas pracy. Tylko właściwie jaką ochronę mogą zapewnić buty robocze? Przed jakimi zagrożeniami chronią (i w jakim stopniu)? Odpowiadamy!

Zakres ochrony zależy od modelu

Pod pojęciem „pracownik fizyczny” może kryć się naprawdę wiele różnych zawodów, a co za tym idzie, wiele różnorodnych zagrożeń. Dlatego też to, na jaki poziom bezpieczeństwa możemy liczyć w butach roboczych (i przed czym dokładnie mogą nas one ochronić), zależy od tego, na jakie stanowisko przeznaczone jest dane obuwie. Spore znaczenie ma także oczywiście jakość zastosowanych materiałów oraz jakość wykonania.

Obuwie robocze może między innymi zapewnić ochronę przed przecięciem czy zmiażdżeniem, często jest także wyposażone we wkładki antyprzebiciowe (wykonane na przykład z kevlaru lub innego bardzo wytrzymałego, ale przy tym relatywnie lekkiego materiału) oraz metalowe noski, chroniące palce. Przykładowo, przy pracy na budowie nietrudno jest coś upuścić na palce, szczególnie coś bardzo ciężkiego, a może to mieć bardzo poważne konsekwencje. Wyposażając się w odpowiednie obuwie robocze, zmniejszamy zagrożenie do minimum.

Jakie obuwie robocze wybrać?

Jeśli dany pracownik spędza dużo czasu na terenie podmokłym, niewątpliwie przydatne może być dla niego obuwie gumowe, chroniące przed wilgocią. Z kolei dla spawacza najlepiej sprawdzi się obuwie, które chroni przed wysokimi temperaturami i poparzeniem. Jeśli zaś chodzi o zwykłego pracownika budowy, to z pewnością doceni on buty chroniące przede wszystkim przed zmiażdżeniem lub przebiciem.

Dostępnych opcji jest bardzo dużo, więc do wyboru tej właściwej należy podchodzić ostrożnie. Przed zakupem warto dokładnie zapoznać się z kartą produktu i przeczytać, jakie normy spełnia dane obuwie i na jakie stanowisko jest przeznaczone. Na bezpieczeństwie swoim czy też swoich pracowników nie powinno się oszczędzać.

Dodaj komentarz