Imprezy integracyjne – jak to się wszystko zaczęło?

Imprezy integracyjne – jak to się wszystko zaczęło?

Czy wiesz, że imprezy integracyjne organizuje już 50% polskich firm? Pomysł na wspólne spędzanie czasu i budowanie relacji pomiędzy pracownikami nie jest jednak nasz. Okazuje się, że szkolenie integracyjne jest jeszcze bardziej popularne na przykład w amerykańskich korporacjach. W USA takie praktyki stosuje już każde przedsiębiorstwo.

Warto wiedzieć, że to jednak również nie Stany są pomysłodawcą spotkań, których celem jest integracja zatrudnionego personelu. Prekursorem takich metod wpływu na pracowników są starożytne imperia! Już wieki temu huczne zabawy organizowano dla żołnierzy zawsze po udanej bitwie. Władcy szybko zauważyli, że po świętowaniu żołnierze poznawali się lepiej i lepiej ze sobą współpracowali na froncie. W efekcie wygrywali jeszcze więcej bitew.

Wróćmy jednak do czasów bardziej współczesnych. Szkolenie integracyjne zaczęło być popularne w latach 50 tych XX wieku. Wtedy jednak organizowano takie wydarzenia nie dla wszystkich, ale dla elit. Na bankiety zapraszano dyrektorów, zarządców, kadrę kierowniczą, a już samo zaproszenie na imprezę wiązało się z dużym prestiżem i przynależnością do elitarnego grona.

Dzisiaj imprezy integracyjne są dla wszystkich. Kadra zarządzająca wie doskonale, że tylko w ten sposób można wpływać na budowanie dobrych relacji pomiędzy pracownikami na wszystkich szczeblach. W zauważalny sposób zmieniło się nastawienie do pracowników. Dzisiaj zamiast stylu autorytarnego wybiera się raczej ten demokratyczny, zgodnie z którym zwraca się uwagę na zdanie, potrzeby i oczekiwania pracowników. Dzięki temu wykazują oni większe zaangażowanie, lojalność i motywację do pracy. To z kolei przynosi świetne efekty w ramach zwiększania ostatecznych zysków dla przedsiębiorstwa.

Co ciekawe, do firm, które regularnie organizują imprezy czy wyjazdy integracyjne, zgłasza się nawet kilka razy więcej chętnych do pracy. Okazuje się, że szkolenie integracyjne stanowi teraz ciekawy bonus, który jest dodatkiem do podstawowej wypłaty pieniężnej za realizację zawodowych obowiązków. Pracownicy doceniają możliwość nie tylko uczestniczenia w wydarzeniach, których celem jest świetna zabawa i rozrywka na najlepszym poziomie. Często tego typu inicjatywy połączone są z kursami, podczas których kadra zdobywa nowe kwalifikacje i zwiększa swoje zawodowe kompetencje.

Dodaj komentarz