Czy opłaca się pracować w Szwecji?

Czy opłaca się pracować w Szwecji?

Szwecja to nadbałtycki kraj, który nie cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków szukających pracy. Okazuje się jednak, że ten kierunek może przynosić zatrudnienie na zadowalającym poziomie i stosunkowo wysoką pensję. Zarobki w Szwecji mogą być nawet wyższe niż te, które oferowane są w Niemczech. Zapotrzebowanie na pracowników w Szwecji stale rośnie, dlatego osoby szukające pracy za granicą, powinny brać ten kierunek pod uwagę.

Kto ma szanse na zatrudnienie w Szwecji?

Szwecja to kraj dobrze rozwinięty, który posiada niski poziom bezrobocia. Wiele inwestycji wymaga jednak zatrudniania wykwalifikowanych pracowników, którzy są najchętniej poszukiwani przez pracodawców. Jedną z poszukiwanych grup są pracownicy budowlani – na niezły poziom zarobków w Szwecji mogą liczyć murarze, fliziarze, spawacze, cieśle czy ślusarze. Poszukiwani są również inżynierowie oraz architekci. Kolejna grupa, która nie powinna mieć większych problemów ze znalezieniem pracy w Szwecji to pracownicy służby zdrowia. W szczególności poszukiwani są lekarze wielu specjalności oraz pielęgniarki. Oczywiście zarobki w Szwecji na tego typu stanowiskach są bardzo wysokie i odpowiadają kwalifikacjom osób zatrudnionych. Wolne miejsca pracy czekają także na kierowców, ochroniarzy, mechaników, sprzątaczki czy pracowników socjalnych. W wielu zakładach pracy poszukiwani są także pracownicy sezonowi, zatrudniani na kilka miesięcy lub tygodni w roku.

Jak kształtują się zarobki w Szwecji?

Kwestia zarobków w Szwecji może nas optymistycznie nastrajać i zachęcać do wyjazdu. Okazuje się bowiem, że w każdej branży można tu zarobić znacznie więcej niż w Polsce, a w szczególności doceniani są specjaliści. Wynagrodzenie w Szwecji należy do jednych z najwyższych w całej Europie. Średnie miesięczne wynagrodzenie na szwedzkim rynku pracy to około 32 tysiące Koron, co daje w przeliczeniu na naszą walutę około 15 tysięcy złotych. Taka suma jest nierealnym marzeniem wielu z nas, którzy pracują w kraju. Są to jednak statystyki – zdarza się, że wynagrodzenie jest niższe, a jednocześnie Polacy mogą znaleźć zatrudnienie za jeszcze wyższą pensję. Dotyczy to w szczególności specjalistów i osób z wyższym wykształceniem, którzy są doceniani na tutejszym rynku pracy.

Jak wygląda praca w Szwecji?

Tydzień pracy w Szwecji podobnie jak u nas ma 40 godzin. Pracownik może wykonać 8-10 godzin nadliczbowych w tygodniu oraz maksymalnie 200 godzin nadliczbowych w roku. Szanse na znalezienie zatrudnienia rosną w przypadku osób, które chociaż w podstawowym zakresie znają język – ceniona jest także komunikacja w języku angielskim. Pracodawcy najchętniej przyjmują osoby z polecenia, dlatego posiadanie na miejscu kogoś, kto może nas polecić, jest w stanie zagwarantować wyższy poziom zarobków w Szwecji. Zwykle wynagrodzenie jest nieco niższe zaraz na początku pracy – kiedy pracownik się sprawdzi, pensje są podwyższane. Na miejscu brakuje specjalistów, dlatego wysokie wynagrodzenie i dobre warunki zatrudnienia są metodą na utrzymanie pracownika.

Jak szukać pracy w Szwecji?

Najlepiej znaleźć pracę jeszcze przed wyjazdem z kraju, zwłaszcza jeśli nie mamy dużych oszczędności, które pozwoliłyby przez dłuższy czas utrzymywać się bez podjęcia pracy zarobkowej. Jak wcześniej wspomniano, zarobki w Szwecji są duże, ale utrzymanie także swoje kosztuje. Szukać możemy zarówno sami, jak i z pomocą agencji pośrednictwa pracy. Jeśli zdecydujemy się na samodzielne poszukiwanie zatrudnienia, najlepiej zacząć od stron internetowych, na których pracodawcy umieszczają ogłoszenia o poszukiwaniu pracowników. Niekiedy ogłoszenia o pracy w Szwecji pojawiają się nawet na polskich stronach, ale zazwyczaj okazuje się, że zostały zamieszczone nie bezpośrednio przez pracodawcę, a agencję pracy. Dlatego też lepszym miejscem poszukiwań są lokalne szwedzkie portale i strony rządowe. Szwedzi są narodem, który bardzo ceni sobie dobre referencje. Jeśli znamy już kogoś tam mieszkającego i może on nas polecić w jakiejś konkretnej firmie albo chociaż posłużyć jako źródło referencji dla potencjalnego pracodawcy, znacznie zwiększa to nasze szanse na znalezienie dobrego zatrudnienia. Nie warto się zniechęcać, jeśli nie znajdziemy odpowiedniej oferty od razu. Cały ten proces może zająć dość długo, dlatego też należy go rozpocząć możliwie najdłużej przed wyjazdem z Polski. Jeśli jednak zdecydujemy się na poszukiwanie pracy dopiero po przyjeździe na miejsce, w Szwecji wiele ciekawych ogłoszeń o pracę można znaleźć w prasie papierowej, co dla Polaków może być już nieintuicyjne. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że pracodawca może na dzień dobry wymagać chociaż komunikatywnej znajomości szwedzkiego. Łatwiej może być więc przy skorzystaniu z usług agencji pracy, która filtruje oferty pod względem tych, które są najbardziej odpowiednie dla Polaków. Usługi te są jednak powiązane z pewnymi kosztami, a więc nasze zarobki w Szwecji przy pracy poprzez agencję mogą być nieco mniejsze.

Co zrobić, aby pracować w Szwecji legalnie?

Szwecja jest krajem członkowskim Unii Europejskiej, więc na szczęście formalności związane z legalnym pobytem i pracą w tym kraju nie są zbyt zawiłe i czasochłonne. Do samej podróży wystarczy nam ważny dowód tożsamości taki jak dowód osobisty czy paszport, a pracę możemy podjąć od razu. Są jednak pewne sprawy, które trzeba załatwić przed upływem 3 miesięcy po przybyciu. Priorytetem powinno być uzyskanie pozwolenia na pobyt, które Polakom jest udzielane na okres 5 lat. Żeby to zrobić, musimy udać się do lokalnego Urzędu Migracyjnego lub jeszcze przed wyjazdem do Ambasady Szwecji w Polsce, która mieści się w Warszawie. Do wniosku należy dołączyć kopię dowodu tożsamości i umowy o pracę, względnie gwarancję zatrudnienia wystawioną przez przyszłego pracodawcę.

Dodaj komentarz