W jaki sposób można podnieść swoje kompetencje na rynku pracy?

W jaki sposób można podnieść swoje kompetencje na rynku pracy?

Studia można podzielić na jednolite oraz niejednolite. Te pierwsze trwają 5 lat i kończą się uzyskaniem tytułu magistra, natomiast wybierając drugą opcję, student po 3 latach otrzymuje tytuł licencjacki i może kontynuować kształcenie w kierunku magisterskim, ale nie musi. W obu przypadkach istnieje możliwość podjęcia studiów podyplomowych. Pytanie brzmi, czy warto?

Same plusy

Studia podyplomowe są dostępne dla osób, które mają wyższe wykształcenie. Czas trwania tzw. “podyplomówki” jest jednak krótszy od standardowych studiów — wynosi zwykle rok lub dwa lata. Ponadto, zajęcia odbywają się w weekendy, co pozwala na podjęcie pracy w tygodniu. Dodatkowym atutem jest nastawienie na praktykę. Studia podyplomowe pomagają podnieść kompetencje na rynku pracy, w związku z tym, wiadomości teoretyczne są wykładane w minimalnym stopniu. Większą uwagę prowadzący przykładają do przekazywania jasnych i konkretnych treści, które absolwent będzie mógł wykorzystać w przyszłej pracy. Zalety płynące z podjęcia dodatkowych lat nauki, to przede wszystkim pozyskanie umiejętności, które zwiększą szansę na otrzymanie satysfakcjonującej pracy.

Kto do podyplomówki?

Wiele kierunków wymaga dokształcania się, gdyż zdobyte doświadczenie w ciągu 5 lat studiów magisterskich nie jest wystarczającym predyktorem do zatrudnienia potencjalnego kandydata na interesujące go stanowisko. Zdarza się, że pracodawcy sami wysyłają swoich pracowników na dodatkowe studia podyplomowe w celu poszerzenia ich kompetencji zawodowych, potrzebnych do realizacji powierzonych zadań. Studia podyplomowe są zatem odpowiednim rozwiązaniem dla każdego, kto pragnie uzupełniać swoją wiedzę i nastawiony jest na samorealizację. Chęć poszerzania horyzontów to cecha, którą cenią sobie pracodawcy. Świadczy bowiem o tym, że pracownik jest ambitny i przykłada dużą wagą do rozwoju.

Studia podyplomowe to korzystne rozwiązanie dla każdego absolwenta, który pragnie pozyskać nowe doświadczenia i umiejętności. Dzięki temu ma możliwość podnieść swoje kompetencje zawodowe na rynku pracy, co w efekcie zwiększy szansę na zdobycie upragnionego stanowiska.

Dodaj komentarz