Wszystkie koszty kredytu hipotecznego

Wszystkie koszty kredytu hipotecznego

W momencie, gdy decydujemy się na wzięcie kredytu hipotecznego i sfinansowanie zakupu nieruchomości z jego pomocą bardzo często pojawiają się także pytania o jego koszty. Nie da się bowiem ukryć, że każdy kredyt wiąże się z dodatkowymi kosztami, które trzeba ponieść na poczet oprocentowania, prowizji itp. Przed podpisaniem umowy kredytowej warto dokładnie sprawdzić jaki jest całkowity koszt kredytu. Zobacz co wchodzi w koszt kredytu hipotecznego.

Co decyduje o koszcie kredytu hipotecznego?

Każdy z nas wie, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem, które towarzyszy nam przez wiele lat. Najczęściej decydujemy się na kredyty, które trzeba spłacać minimum 20 lat i nikogo już nie dziwi, że nieruchomości w dużej mierze finansowane są właśnie ze środków pozyskanych właśnie w taki sposób. Jeśli chcesz mieć pewność, że wybrałeś najlepszą ofertę kredytu hipotecznego to musisz dokładnie przeczytać warunki umowy i przeanalizować koszt całkowity, w którego skład wchodzi:

Oprocentowanie

Oprocentowanie to główny czynnik, który wpływa na koszt całkowity kredytu. W jego skład wchodzi stopa procentowa, na którą nie ma wpływu ani bank ani my i nie można jej negocjować. Wysokość takiej stopy określa Bank Centralny i nazywa się ja WIBOREM. W momencie, gdy WIBOR wzrasta, wzrasta także rata kredytu. Oprocentowanie kredytu to także marża, która jest stała. Na jej wysokość ma wpływ wiele czynników, m.in.: waluta, wysokość prowizji i wkładu własnego, a także wynik scoringowy.

Prowizja

Prowizja to opłata dla banku za udzielenie kredytu. To właśnie na niej w dużej mierze zarabiają banki i to od niej zależy też koszt kredytu hipotecznego. Prowizja może wynosić od 0 do nawet 5% całkowitej wartości kredytu i wszystko zależy od tego jaką wysokość określi bank. Wysokość prowizji można negocjować i wlicza się ją w comiesięczne koszty kredytu dlatego będzie ona praktycznie nieodczuwalna dla portfela.

Dodatkowe koszty

Wybierając ofertę kredytu należy też zwrócić uwagę na dodatkowe koszty, którymi obciążony jest kredyt. Może to być między innymi obowiązkowe wykupienie ubezpieczenia na życie. Biorąc kredyt hipoteczny możemy być praktycznie pewni, że będziemy musieli wykupić takie ubezpieczenie. W ten sposób banki zabezpieczają się na okoliczności, które mogłyby spowodować niezdolność kredytobiorcy do spłaty zadłużenia. Przez okres kredytowania może zdarzyć się wiele nieprzewidywanych sytuacji dlatego jest to jak najbardziej zrozumiałe jednak tworzy dodatkowe koszty. Dodatkowymi kosztami mogą być także ubezpieczenie niskiego wkładu własnego lub ubezpieczenie pomostowe.

Dodaj komentarz