Pożyczka obrotowa – dodatkowe środki na działalność firmy

Pożyczka obrotowa – dodatkowe środki na działalność firmy

Szukasz dodatkowych pieniędzy na rozwój firmy? Rozwiązaniem może być pożyczka obrotowa z funduszy unijnych. Dzięki pożyczce zyskasz pieniądze na bieżące wydatki firmy oraz inwestycje, które przełożą się na rozwój Twojego biznesu. Zobacz na czym polega pożyczka obrotowa i kto może się o nią ubiegać. 

Pożyczka obrotowa – co to jest? 

Pożyczka obrotowa jest zobowiązaniem celowym. W przypadku Funduszy Europejskich pożyczkę obrotową możesz uzyskać na inwestycje w środki trwałe, wartości niematerialne oraz prawne. Oprócz tego to dobry sposób na sfinansowanie zakupu surowców, towarów lub materiałów i bieżących wydatków firmy. Pożyczka obrotowa pozwala na zachowanie płynności finansowej, np. w przypadku kiedy kontrahenci zalegają z płatnościami. 

Trzeba mieć na uwadze, że dobra kondycja finansowa firmy przekłada się na jej rozwój oraz funkcjonowanie. Pożyczka obrotowa właśnie te cele wspiera. Dlatego też przeznaczona jest tylko dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Uzyskane pieniądze możemy wydać na bieżące wydatki firmy, takie jak zakup produktów, jednak nie możemy przeznaczyć ich na spłatę jakichkolwiek zadłużeń. 

Pożyczka obrotowa jest ratunkiem dla firm, nad którymi ciąży widmo zadłużenia. Pozwala na załatanie dziur budżetowych i utrzymanie płynności finansowej. Dlatego jeżeli potrzebujesz dodatkowych środków na rozwój firmy oraz utrzymanie jej stabilności, to pożyczka obrotowa ze środków unijnych może okazać się najlepszym rozwiązaniem. 

Kto może ubiegać się o pożyczkę obrotową? 

Jak już wspomnieliśmy pożyczka obrotowa przeznaczona jest tylko dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. W przypadku Funduszy Unijnych trzeba spełnić jeszcze kilka dodatkowych warunków. Przede wszystkim nie możesz zatrudniać więcej niż 250 pracowników. Pożyczki unijne dedykowane są małym i średnim przedsiębiorstwom, które wykażą, że nie mają własnych środków na rozwój. 

Ponadto pożyczka obrotowa skierowana jest do firm, które istnieją na rynku już od jakiegoś czasu. Nie jest to opcja dla przedsiębiorców, którzy dopiero rozkręcają biznes. Dla początkujących firm Fundusze Unijne przewidziały inne formy pomocy finansowej. 

Jak uzyskać pożyczkę obrotową?

Każde województwo w Polsce ma swój punkt informacji o Funduszach Unijnych oraz jednostkę, która zajmuje się rozdysponowaniem tych pieniędzy. Żeby uzyskać pożyczkę obrotową musisz mieć siedzibę firmy w województwie, w którym składasz wniosek, zatrudniać mniej niż 250 osób, generować roczny obrót mniejszy niż 50 mln euro oraz wykazać, że Twoja firma nie ma wystarczających środków do realizacji projektu. 

Decydując się na pożyczkę obrotową ze środków unijnych warto skontaktować się z doradcą kredytowym CRBiP. Specjalista pomoże Ci wybrać najlepsze i najkorzystniejsze rozwiązanie dla Twojej firmy oraz wesprze w wypisywaniu wniosku. Oprócz tego doradca kredytowy może pomóc Ci prawidłowo rozliczyć projekt. Dzięki temu unikniesz pomyłek i ewentualnych związanych z tym problemów. 

Dodaj komentarz