Kredyt konsumpcyjny – co to jest i co obejmuje?

Kredyt konsumpcyjny – co to jest i co obejmuje?

Kredyt konsumpcyjny to jeden z najczęściej udzielanych kredytów bankowych dla klientów indywidualnych. Takie zobowiązanie finansowe można zaciągnąć na dowolny cel, co sprawia, że bardzo wiele osób decyduje się finansować swoje bieżące potrzeby oraz marzenia właśnie za pomocą tego kredytu. Warto jednak pamiętać o tym, że kredyt konsumpcyjny nie jest tym samym co kredyt konsumencki. Na czym zatem polega kredyt konsumpcyjny i co warto o nim wiedzieć?

Czym jest kredyt konsumpcyjny?

Pojęcie „kredyt konsumpcyjny” nie jest ściśle zdefiniowane przez prawo tak jak kredyt konsumencki. Tak jak już wspomnieliśmy, jest to kredyt, którego środki można przeznaczyć na dowolny cel i można go znaleźć w większości banków. Tego rodzaju zobowiązanie może wziąć jedynie osoba fizyczna. Co więcej, można je podzielić na kredyty gotówkowe i bezgotówkowe. Kredyt konsumpcyjny bezgotówkowy to po prostu kredyt ratalny, który zaciągany jest w celu opłaceniu zakupów np. sprzętu RTV i AGD.

Jeśli chodzi o zabezpieczenie takiego kredytu, to zazwyczaj są nim jedynie dochody kredytobiorcy. W sytuacji, w której dochody kredytobiorcy nie są wystarczające, a jego zdolność kredytowa jest średnia, bank może poprosić o dodatkowe zabezpieczenie np. w postaci poręczenia osoby trzeciej. Wysokość oraz termin spłaty takiego zobowiązania ustala się indywidualnie. Kredyt konsumpcyjny https://habzafinanse.com.pl/kredyt-konsumpcyjny/ wynosi najczęściej od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Czym różni się kredyt konsumpcyjny od konsumenckiego?

Wiele osób używa ze sobą naprzemiennie nazwy kredyt konsumpcyjny oraz kredyt konsumencki. Niestety jest to błąd, ponieważ nie są to te same zobowiązania i można wymienić między nimi znaczące różnice. Tak jak już wspomnieliśmy główną różnicę stanowi fakt, że kredyt konsumpcyjny nie jest opisany w żadnej ustawie w przeciwieństwie do kredytu konsumenckiego. Kolejną różnicą jest to, że koszt kredytu konsumenckiego nie może przekroczyć dwukrotnej sumy referencyjnej podawanej przez Narodowy Bank Polski. Pozostałe koszty kredytu konsumenckiego nie mogą przekroczyć 25% kredytu i 30% w skali roku, co również zdecydowanie różni oba produkty finansowe.

Instytucje finansowe, które oferują kredyt konsumpcyjny, mają dużą dowolność, jeśli chodzi o sporządzanie ofert dla swoich klientów. Z racji tego, że taki produkt finansowy nie jest opisany w żadnej ustawie, to banki i firmy pożyczkowe mogą w prosty sposób dopasować taki kredyt do danego klienta. Ma to zarówno wady, jak i zalety tak jak każda oferta finansowa.

Dodaj komentarz