Jak zarządzać budżetem domowym

Jak zarządzać budżetem domowym

Zarządzanie domowym budżetem może nie być prostym zadaniem – szczególnie dla osób wysoce niezorganizowanych. Prowadzenie domowej księgowości wymaga bowiem systematyczności i perfekcyjnej umiejętności zarządzania pieniędzmi. Dobrze zorganizowany budżet to klucz do sukcesu, jeśli chcesz mieć poczucie, że dobrze wydajesz pieniądze i masz wszystko pod kontrolą. Zobacz, co możesz zrobić, aby lepiej zarządzać pieniędzmi i co może Ci to dać.

Obliczanie miesięcznego budżetu

Aby dobrze zarządzać domowym budżetem, musisz najpierw dowiedzieć się, ile masz w nim pieniędzy. Aby się tego dowiedzieć, nie musisz wykonywać trudnych obliczeń. Wystarczy, że zapiszesz na kartce dochody, które otrzymują wszyscy dorośli domownicy. Najczęściej będzie to wypłata i różnego rodzaju premie. Są to pieniądze, które dostaje się regularnie, dlatego, jeśli raz obliczysz budżet składający się wypłat, to będzie on ważny przez dłuższy czas. Jeśli otrzymujesz różnego rodzaju zasiłki, stypendia i alimenty to również weź to pod uwagę – te pieniądze również są częścią domowego budżetu. Suma wszystkich tych rzeczy daje nam kwotę, którą możemy rozdysponować w ciągu miesiąca i to właśnie nią zarządzamy.

Obliczanie kosztów stałych

Koszty stałe to te, które związane są z utrzymaniem i rzeczami, za które musimy płacić co miesiąc. Będzie to m.in. czynsz, kredyt refinansowy, raty, rachunki za prąd, gaz, wodę, internet, telefon, kablówkę i ogrzewanie. Oblicz ile kosztują Cię te wszystkie rzeczy i odejmij dumę od miesięcznego budżetu. Następnie weź pod uwagę koszty utrzymania auta, paliwo, bilety komunikacji miejskiej, ubezpieczenia, opłaty parkingowe, opłaty szkolne i zakupy spożywcze. Po odliczeniu wszystkich tych rzeczy i pozostałych, za które musimy płacić co miesiąc, powinna nam pozostać kwota, którą możemy rozdysponować w dowolny sposób.

Planuj

Planowanie miesięcznych wydatków może bardzo ułatwić Ci zarządzanie domowym budżetem. Dzięki niemu będziesz wiedzieć, ile pieniędzy zostanie Ci po opłaceniu wszystkich kosztów stałych i ile pieniędzy możesz odłożyć na później. Wydatki warto planować nie tylko na bieżący miesiąc, ale także na długi czas do przodu np. jeśli na początku roku już wiesz, że na Wigilie wydasz 1500 zł tak jak zawsze, to warto co miesiąc zacząć już odkładać mniejsze kwoty na ten cel. Dzięki temu w grudniu nie nadwyrężysz swojego miesięcznego budżetu. Jeśli masz na głowie wysokie kredyty i nie radzisz sobie ze spłatą kilku zobowiązań finansowych, to dobrym pomysłem będzie kredyt refinansowy. Dzięki niemu zmniejszysz miesięczne raty i wygospodarujesz większa ilość pieniędzy na inne wydatki.

Dodaj komentarz