Jak poprawić swoją zdolność kredytową

Jak poprawić swoją zdolność kredytową

Kiedy szukamy informacji o jakimkolwiek kredycie lub pożyczce, nieustannie natrafiamy na słowa zdolność kredytowa. Nie bez powodu – jest to w końcu jeden z głównych czynników decydujących o pozytywnym bądź negatywnym rozpatrzeniu wniosku o kredyt. W związku z tym czym ona właściwie jest? Jak zadbać o to, aby była na odpowiednim poziomie? Czy da się dostać kredyt bez zdolności kredytowej?

Co to jest zdolność kredytowa

Zdolność kredytowa to, najprościej mówiąc, zdolność potencjalnego kredytobiorcy do terminowej spłaty całego zadłużenia wraz z odsetkami i wszelkimi innymi dodatkowymi opłatami. Co to oznacza w praktyce? Bank chce widzieć, czy klienta stać na to, żeby przez cały okres trwania kredytu spłacać raty na czas. Oblicza to na podstawie dochodów i wydatków danej osoby. Wobec tego im wyższe zarobki, tym lepiej, pod warunkiem, że ich większej części nie pochłaniają obecne wydatki i zobowiązania. Oczywiście im wyższa jest kwota kredytu, tym lepsza zdolność będzie wymagana do jego przyznania. Poza tym banki biorą pod uwagę także historię kredytową, a więc to, czy klient terminowo spłacał obecne i przeszłe zobowiązania.

W jaki sposób poprawić zdolność kredytową

Jest kilka sposobów, aby poprawić swoją zdolność kredytową, nie są one jednak na ogół natychmiastowe. Budowanie dobrej zdolności kredytowej może trwać lata i łatwo to zniweczyć kilkoma problemami z terminową spłatą rat. Przede wszystkim zaleca się przed rozpoczęciem starań o kredyt zamknięcie wszelkich kart kredytowych i kredytów odnawialnych. Nawet jeśli ich nie używamy, to wciąż negatywnie wpływają one na naszą zdolność kredytową. Dodatkowo warto pamiętać, że przy przyznawaniu kredytu bank patrzy także na takie mniej oczywiste czynniki jak stan cywilny (lepiej być po ślubie), wykształcenie (absolwenci szkół wyższych mają zawsze nieco wyższe szanse na przyznanie kredytu) czy forma zatrudnienia (najbardziej pożądana przez bank jest umowa o pracę na czas nieokreślony).

Czy można dostać kredyt przy słabej zdolności kredytowej

Kiepska zdolność co prawda znacznie utrudnia przyznanie kredytu, ale nie czyni tego niemożliwym. Może się jednak okazać, że z powodu niewystarczającej zdolności kredytowej bank będzie skłonny udzielić nam kredytu jedynie na niewielkie sumy i to z dużym oprocentowaniem oraz dodatkową prowizją. Konieczny może okazać się w takim wypadku także zakup ubezpieczenia kredytu. Ostatecznie cała operacja może okazać się dla nas bardzo nieopłacalna, dlatego jeśli mamy słabą zdolność kredytową, być może korzystniejsze będzie zaciągnięcie pożyczki w renomowanej instytucji pozabankowej.

Warto wiedzieć, jak poprawić swoją zdolność kredytową. Nawet jeśli obecnie nie planujemy żadnego kredytu, w przyszłości może się to okazać przydatne.

Dodaj komentarz