W czym pomoże prawnik od fuzji i przejęć?

W czym pomoże prawnik od fuzji i przejęć?

Obecnie coraz więcej firm wchodzi ze sobą w różnego rodzaju relacje. Taki stan rzeczy jest odpowiedzią na trendy, które panują na polskich i europejskich rynkach. Zarówno fuzje, jak i przejęcia przedsiębiorstw to skomplikowane mechanizmy, w których powinien pomóc doświadczony prawnik.

Czym są fuzje i przejęcia spółek?

W prawie od dawna występują takie terminy jak przejęcie oraz fuzja w kontekście spółek i przedsiębiorstw . Często stosowane są zamiennie, jednak w istocie odnoszą się do dwóch różnych rzeczy. Fuzja to inaczej połączenie dwóch firm, w którym każdy podmiot ma równe prawa, na przykład akcjonariusze dwóch połączonych spółek mają po 50 procent głosów na każdym walnym głosowaniu. Przejęcie spółki to natomiast włączenie jej w swoje struktury – w tym przypadku większe prawa ma firma, która „wchłonęła” inny podmiot. Wszystkie te działania wiążą się z reorganizacją firmy i sporządzeniem specjalnych planów, warto więc skorzystać z oferty odpowiedniej kancelarii. W kwestii przejęcia i fuzji ważne jest dokładne spisanie umów oraz podjęcie rozmów z wszystkim wspólnikami, pomoc prawna Kanclarii KRS obejmuje też pozyskanie opinii biegłego rewidenta. Taka analiza jest bardzo ważna, ponieważ pomoże rozplanować wszystkie działania prawne i uniknąć w dalszej perspektywie komplikacji i ewentualnych pozwów od niezadowolonych wspólników.

W czym pomoże kancelaria prawnicza w kontekście fuzji i przejęć?

Jak zostało już wspomniane, fuzje i przejęcia firm nieodłącznie wiążą się z całkowitą ich reorganizacją. Zmienia się wielkość danej firmy, a w przypadku fuzji także sposób świadczenia wzajemnych usług. Każdy z nowych zapisów jest niezwykle istotny i trzeba przemyśleć go dwa razy. Prawnik, który zajmie się fuzją lub przejęciem danej firmy musi w pierwszej kolejności wysłuchać obydwu stron, a także uczestniczyć w rozmowach i negocjacjach, dzięki którym każda spółka będzie miała pewność, że dobrze zrozumiała oczekiwania partnera. Wszystkie niuanse muszą następnie zostać spisane, tak, aby w razie ewentualnych sporów nie było żadnych wątpliwości odnośnie warunków transakcji. Przy przejęciu lub fuzji spółki należy także stworzyć nową strukturę prawną i podatkową. Przed przystąpieniem do tego procesu często robi się tak zwany audyt prawny, który pomoże wyszczególnić wszystkie plusy, a także potencjalne zagrożenia płynące z danej transakcji.

Gdzie szukać dobrego prawnika od fuzji i przejęć?

Jeśli chodzi o prawo firm, istnieją specjalne kancelarie, które zajmują się przejęciami i fuzjami spółek. Te kwestie są dość skomplikowane i trzeba bardzo uważać, żeby nie popełnić żadnego błędu prawnego. Znalezienie odpowiedniej kancelarii powinno więc być priorytetem. Warto szukać specjalistów, którzy zajmują się stricte prawem firm, ponieważ jest to dziedzina składająca się z wielu niuansów i zawierająca w sobie sporo różnych zapisów. Przy poszukiwaniu kancelarii ważne jest doświadczenie oraz odpowiednio opisana specjalizacja danego prawnika.

Dodaj komentarz