Przenośniki kubełkowe i przenośniki taśmowe – kiedy są potrzebne?

Przenośniki kubełkowe i przenośniki taśmowe – kiedy są potrzebne?

Przenośniki to w zasadzie urządzenia transportowe, które pomagają w przemieszczaniu różnego rodzaju produktów. Są między innymi innymi niezbędne w kopalniach, na placach budowy, składowiskach czy magazynach. Z pomocą przenośników można transportować zarówno bryły, jak też materiały sypkie i ziarniste. W tym celu bardzo często wykorzystuje się między innymi przenośniki kubełkowe i taśmowe, dlatego warto wiedzieć czego służą i kiedy są potrzebne.

Czym są przenośniki taśmowe i gdzie można je wykorzystać?

Przenośniki taśmowe to urządzenia służące do transportu określonej grupy produktów. Istnieje wiele rodzajów takich przenośników, ale ich budowa jest zbliżona i dość prosta. Składają się z solidnej ramy, specjalnej taśmy i silnika. Sama taśma może być wykonana między innymi z elastycznych tworzyw, silikonu czy gumy. Najczęściej przenośniki taśmowe są konstruowane tak, że taśma tworzy obwód zamknięty i jest przesuwana z pomocą rolek zamieszczanych wewnątrz obręczy taśmowej. Taśma jest napinana i wprawiana w ruch przez bębny, a całe urządzenie napędza silnik elektryczny.

Przenośniki taśmowe są najczęściej elementem linii technologicznych wykorzystywanych w branży przemysłowej, spożywczej, w rolnictwie czy zakładach logistycznych. Są używane między innymi do transportu i selekcji surowców, transportu kruszyw i gruzu, a także do przenoszenia i sortowania gotowych towarów. Przydadzą się w szczególności w zakładach produkcyjnych, w kopalniach, w hutach, na placach budowy czy w magazynach.

Przenośniki kubełkowe – konstrukcja i parametry

Przenośniki kubełkowe to urządzenia służące do transportu konkretnych produktów, najczęściej w układzie wertykalnym z dołu do góry albo w sposób okrężny. Konstrukcja takich podajników składa się przede wszystkim z głowicy i wysypu głowicy, silnika, stopy i wysypu stopy, pasa, kubełka i systemu napinającego. Głównym elementem w urządzeniu jest szczelny kubełek do transportu materiałów na wyższy poziom.

Podajniki kubełkowe są produkowane zwykle z wysokogatunkowej stali kwasoodpornej i ocynkowanej. Są odporne działanie wybranych chemikaliów, korozję i urazy mechaniczne. Większość takich przenośników jest montowanych śrubkami, co znacznie ułatwia obsługę maszyny. Z kolei na potrzeby mieszalni powstały też modele z ruchomym dnem – taki system uniemożliwia zaleganie się materiału. Przenośniki kubełkowe są też często produkowane w sposób modułowy, by bez problemu włączać je w ciągi technologiczne.

Wybierając podajnik kubełkowy, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na pojemność samego kubełka i jego wymiary, a także odległość między zasypem i wysypem. Przenośniki kubełkowe mogą być też płytkie, średniogłębokie albo grzbietowe. Co więcej, trzeba zwrócić uwagę na wydajność urządzenia czyli na to, ile materiału jest w stanie przenieść w określonym odstępie czasu.

Gdzie można wykorzystać przenośniki kubełkowe?

Przenośniki kubełkowe to urządzenia niemal bezawaryjne i bardzo uniwersalne – potrzebne w niemal każdej gałęzi gospodarki, przykładowo w:

  • rolnictwie – do transportowania np. wszelkich zbóż, nasiona czy pasza w różnej postaci,
  • budownictwie – do transportowania np. betonu, silikatów, kruszyw, gipsu czy gruzu,
  • przemyśle spożywczym – do transportowania np. cukru, soli, mąki, makaronu czy słodyczy,
  • przemyśle energetycznym – do transportowania np. piasku, biomasy, miału, granulatów czy peletu.

Warto jednak pamiętać, że podajnik kubełkowy pracuje efektywnie tylko wtedy, kiedy transportuje produkty o konkretnych parametrach. Dlatego przed włożeniem towaru do urządzenia trzeba zwrócić uwagę między innymi na wilgotność, gęstość usypową, wymiar cząstek czy ilość zanieczyszczeń słomiastych obecną w materiale.

Dodaj komentarz