Jak znaleźć odpowiednią ofertę faktoringu?

Jak znaleźć odpowiednią ofertę faktoringu?

Z uwagi na dużą popularność, jaką cieszy się w Polsce faktoring, już teraz ma go w swojej ofercie wiele instytucji (specjalnych firm faktoringowych, banków i nie tylko), a cały czas pojawiają się nowi faktorzy. Firmy zainteresowane skorzystaniem z usług faktoringowych mają więc przed sobą nie lada dylemat. Zwłaszcza w sytuacji, gdy chodzi o faktury na wysokie kwoty – tutaj dobór odpowiedniej oferty może oznaczać wiele tysięcy oszczędności względem oferty mniej korzystnej.

Bardziej doświadczeni przedsiębiorcy mają już swoje preferowane sposoby wyszukiwania optymalnych ofert, a także listę firm faktoringowych, które z własnego doświadczenia mogą pozytywnie ocenić. Ci początkujący bądź tacy, którzy prowadzą firmę od dawna, ale konkretnie z faktoringu jeszcze nie korzystali, mogą poczuć się zagubieni. Właśnie z myślą o takich osobach przygotowaliśmy ten materiał, w którym odpowiemy na pytanie, jak znaleźć odpowiednią ofertę faktoringu!

Najpierw zastanów się, jakie masz potrzeby

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że oferta faktoringu, która dla jednej firmy będzie optymalna, dla drugiej może być mało korzystna bądź niemożliwe będzie skorzystanie z niej. Dlatego też w pierwszej kolejności należy dokonać głębokiej analizy potrzeb i możliwości finansowych przedsiębiorstwa.

Zanim złożysz jakikolwiek wniosek, najpierw dokładnie sprawdź co to jest faktoring, aby mieć pewność, że to właśnie tego typu usługi potrzebujesz. Zwróć koniecznie uwagę na fakt, że dostępne są różne rodzaje faktoringu, m.in. faktoring niepełny i pełny, a także faktoring odwrotny. Nie można powiedzieć, żeby któryś typ faktoringu był jednoznacznie lepszy od innego. Wszystko zależy od okoliczności.

Przykładowo faktoring niepełny jest tańszy od pełnego, ale, jeśli płatnik nie ureguluje faktury, faktorant (dostawca) będzie musiał zwrócić uzyskane od firmy faktoringowej środki. Faktoring niepełny jest droższy, ale w tym wypadku przy ewentualnych opóźnieniach, środków zwracać nie trzeba. W przypadku bardziej zaufanych klientów dobrą opcją może być ten pierwszy typ faktoringu, zaś przy kontrahentach nowych czy bardziej niepewnych – ten drugi.

Skorzystaj z agregatora ofert faktoringu

Kiedy już będziesz mieć pewność w zakresie tego, jaki typ faktoringu jest w danej sytuacji odpowiedni, nie pozostanie nic innego, jak skorzystać z agregatora ofert. Pozwala on szybko znaleźć i porównać propozycje nawet kilkudziesięciu firm, zawężając je o preferowane parametry (np. typ faktoringu).

To rozwiązanie pozwala oszczędzić sporo czasu i gwarantuje, że nie przegapisz żadnej atrakcyjnej oferty.

Dodaj komentarz