Franczyza w Polsce w 2022 – wszystko co musisz wiedzieć

Franczyza w Polsce w 2022 – wszystko co musisz wiedzieć

Franczyza w Polsce w 2022 – wszystko co musisz wiedzieć

Każdy kto w życiu miał przyjemność poprowadzić własną działalność gospodarczą wie doskonale jak trudno jest znaleźć dobry pomysł na biznes, nie mówiąc o rozwinięciu całej działalności tak aby przynosiła zyski. Potrzeba do tego głowę pełną pomysłów oraz nakład olbrzymiej ilości pracy aby dobrze wszystko ze sobą rozwinąć. Często niezbędna staje się bardzo duża kreatywność oraz nakład olbrzymiej ilości własnego wolnego czasu oraz poświęcenia, na co wiele osób nie może sobie pozwolić. Z pomocą przychodzi franczyza, która od dziesięcioleci pozwala większej ilości osób na prowadzenie swojej działalności gospodarczej.

Nawet w przypadkach, gdy dana osoba ma na swojej głowie rodzinę, pracę na etacie bądź inne obowiązki uniemożliwiające w pełni oddanie się prowadzeniu przedsiębiorstwa, może skorzystać z opcji franczyzy która eliminuje wiele problemów stających na drodze zanim nasza firma zacznie dobrze funkcjonować. Czym dokładnie jest franczyza, dla kogo będzie to idealne rozwiązanie oraz co trzeba wiedzieć chcąc działać w tym temacie w Polsce w 2022 roku? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Czym dokładnie jest franczyza?

Tak jak wyżej wspominaliśmy, franczyza jest świetnym rozwiązaniem dla osób które nie potrafią poświęcić całego swojego życia na rozkręcenie biznesu i szukanie nowych rozwiązań albo dla tych którzy nie są w stanie wymyśleć wartościowego pomysłu na biznes. Jest to nic innego jak korzystanie z wypracowanych schematów oraz założeń franczyzodawcy na rzecz własnego przedsiębiorstwa. Stajemy się wtedy franczyzobiorcą i działamy na rzecz franczyzodawcy, jednak prowadząc własny biznes. Korzystamy w takim przypadku ze standardów i założeń firmy, jednak prowadzimy swoją działalność gospodarczą więc możemy korzystać ze wszystkich założeń własnej działalności gospodarczej, możemy zatrudniać pracowników itp. Głównym celem franczyzy jest to aby nie odbiegała ona od głównych założeń i celów głównych danej firmy, a my jako przedsiębiorcy w zamian za korzystanie z nich zobowiązujemy się odprowadzać część zysków na rzecz głównej siedziby firmy. Franczyza jest względnie łatwym sposobem na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej co potwierdza to co wcześniej wspominaliśmy. Korzystamy tutaj z jasnych i sprawdzonych schematów głównych danej firmy i nie jesteśmy zmuszeni do wymyślania wszystkiego na nowo, a wiele zmartwień zostaje po stronie franczyzodawcy. Często określa się to mianem know-how, a jest to zestaw nieopatentowanych informacji i doświadczeń będących wynikiem praktyki franczyzodawcy. Biorąc to wszystko pod uwagę dochodzimy do wniosku że franczyza to doskonały sposób na wejście w świat biznesu który jest o wiele łatwiejszy niż tradycyjne zaczynanie wszystkiego od nowa i na własną rękę. To oczywiście nie znaczy, że jest to sposób łatwy i każdy jest skazany na sukces, ciężko jednak się nie zgodzić, że jest on o wiele łatwiejszy od tradycyjnych sposobów. Nie musimy posiadać dokładnie opracowanego pomysłu na biznes którego słuszności sami nie możemy być pewni, a cały przepis wraz ze wszystkimi zasadami dostajemy na tacy. Jest to z pewnością dobry pomysł dla świeżo upieczonych przedsiębiorców, a także dla osób nie posiadających dużej ilości wolnego czasu. Nawet mając na głowie rodzinę do utrzymania, nadal uczymy się na uczelni bądź zwyczajnie nie chcemy aby firma zajmowała całe nasze życie, co w wielu przypadkach na początku jest nieuniknione, franczyza z pewnością jest rozwiązaniem dla nas którego warto abyśmy spróbowali.

Czym dokładnie jest sposób know-how?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, bycie franczyzobiorcą niesie za sobą wiele korzyści, a system ten opiera się na zasadzie know-how. System ten charakteryzuje się trzema głównymi zasadami. Pierwszą z nich jest to, że wszystkie zasady i informacje które udostępniane są franczyzobiorcy są poufne i nie powinny zostać udostępniane osobom nieuprawnionym. Bardzo ważne jest aby doświadczenia danej firmy oraz informacje poufne dotyczące sposobów prowadzenia działalności gospodarczej nie zostały rozpowiedziane osobom trzecim. Mogłoby to spowodować znaczący wzrost konkurencji dla danej firmy, a nawet jeśli nie wzrosła by liczba konkurencji to wiele innych przedsiębiorstw mogłoby skorzystać z udostępnionych doświadczeń na temat prowadzenia biznesu i wykorzystać je na własną korzyść, a żadna firma z pewnością tego nie chce. Kolejną zasadą jest, że system charakteryzuje się wysoką istotnością przekazywanych informacji. Oznacza to, że informacji oraz doświadczeń które przekazywane są franczyzobiorcy jest naprawdę sporo i wszystkie mają znaczenie. Zaniedbanie nawet części z nich może prowadzić do upadku danego biznesu albo narażenie całej sieci na straty. Przedsiębiorcy pragnący zostać franczyzobiorcami muszą zaznajomić się z wszystkimi niezbędnymi informacjami które otrzymują z góry, a następnie dokładnie ich przestrzegać. Jest to swego rodzaju plan działania, który trzeba koniecznie wdrażać. Kolejną i ostatnią zasadą know-how jest to, że musi zostać ono dokładnie zidentyfikowane. Chodzi o to żeby wszystkie główne zasady firmy którymi kierować mają się wszyscy franczyzobiorcy zostały w pełni zapisane i sporządzone. Wszystkie zasady muszą zostać dokładnie i w pełni szczegółowo opisane. Jest to jedyny sposób aby w pełni chronić zasady firmy oraz aby posiadało cechy poufności.

Dostępne rodzaje franczyz oraz jak je od siebie odróżnić?

Jak już wiemy, franczyza jest dla wielu osób idealnym środkiem do rozpoczęcia swojej przygody z przedsiębiorczością. Czas by opowiedzieć nieco więcej na temat dostępnych rodzajów franczyz na rynku oraz czym dokładnie się od siebie różnią. Każdy zapewne zna mnóstwo sklepów albo restauracji które działają na rynku właśnie w formie franczyz i są one z pewnością najpopularniejszymi przykładami tego typu przedsiębiorczości. Jednak nie są jedynym rodzajem franczyzy i powinniśmy to na samym początku wyjaśnić. Pierwszym rozdzieleniem franczyz jest podział na franczyzy usługowe oraz franczyzy dystrybucyjne. Franczyzy dystrybucyjne polegają na przekazywaniu dalej know-how w zakresie sprzedaży towarów oraz asortymentu wszelakiego typu. Najpopularniejszymi przykładami tego typu franczyzy są sklepy spożywcze najczęściej obecne na wsiach i w małych miastach. Są to popularne niewielkie sklepiki do których wiele osób przyjeżdża na drobne zakupy i one są doskonałym przykładem franczyzy dystrybucyjnej. Natomiast franczyzy usługowe to przykładowo wszystkie popularne restauracje które na pewno większość z nas kojarzy. Franczyzy usługowe polegają na udostępnianiu know-how w zakresie usług, a nie sprzedaży asortymentu. Jest to również bardzo popularny sposób prowadzenia franczyzy. Poza wcześniej wspomnianymi punktami gastronomicznymi, doskonałym przykładem tego typu franczyzy są hotele bądź prowadzenie bankowości. Jest to jeden, wydaje się że najprostszy sposób na podział franczyzy tak aby był on łatwy do zrozumienia. Jeśli mamy do czynienia ze sprzedażą artykułów to mówimy o franczyzie dystrybucyjnej, jeśli natomiast zamierzamy oferować różnego rodzaju usługi typu prowadzenie bankowości bądź hotelarstwo, mowa będzie o franczyzie usługowej.

Kolejnym nie mniej ważnym podziałem franczyzy jest podział na franczyzę dotyczącą dystrybucji produktu oraz franczyzę koncepcji działalności. W pierwszym przypadku franczyzobiorca otrzymuje pełen wachlarz produktów i usług które może zgodnie z polityką danej firmy rozprowadzać, natomiast w drugim przypadku przedsiębiorca otrzymuje gotowy zestaw informacji oraz doświadczeń dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej. Najprościej mówiąc franczyzobiorca otrzymuje pełną koncepcję dotyczącą prowadzenia działalności gospodarczej. Ważne jest aby zrozumieć, że w pierwszym przypadku gdy mówimy o franczyzie dotyczącej dystrybucji produktu niekoniecznie chodzi o pierwszy rodzaj franczyzy o której mówiliśmy w poprzednim akapicie. Gdy mowa o tego typu franczyzie możemy również mieć na myśli rozprowadzanie wszelakich usług różnego typu, a nie tylko konkretnych artykułów.

Kolejnym podziałem franczyz o którym musimy powiedzieć jest podział sprzężony z organizacją systemu biznesowego. Jeśli mówimy o tego typu podziale, mamy do czynienia konkretnie z trzema rodzajami franczyz. Mowa o franczyzie bezpośredniej, wielokrotnej oraz master. W przypadku pierwszej z nich czyli bezpośredniej mamy przykład klasycznego, najbardziej uproszczonego przykładu franczyzy. Zarówno franczyzodawca jak i franczyzobiorca podpisują umowę, a franczyzodawca zobowiązuje się do udzielania niezbędnej pomocy w prowadzeniu biznesu franczyzobiorcy, a także udzielania niezbędnych szkoleń i bieżącej kontroli. Kolejny rodzaj franczyzy czyli franczyza na zasadach wielokrotnych jest już nieco bardziej skomplikowany. Jest to sposób dla osób które bardziej chcą zająć się kreatywnością oraz którzy chcą mieć nieco większy wpływ na swoją działalność gospodarczą. Franczyza na zasadach wielokrotnych charakteryzuje się tym, że franczyzobiorca sam ustala wiele istotnych zasad oraz decyzji. Muszą one być jednak dokładnie i bardzo szczegółowo spisane w umowie. Jest to bardziej skomplikowany sposób dla osób chcących poświęcić więcej czasu na prowadzenie swojego biznesu. Nie jesteśmy wtedy już tak zależni od franczyzodawcy i sami jesteśmy zmuszeni podejmować o wiele bardziej odpowiedzialne decyzje. Franczyza typu master jest ostatnim rodzajem franczyzy o którym zdecydowanie musimy wspomnieć. Jest ona oparta na umowie która określa ścisłe ramy terenowe współpracy pomiędzy franczyzodawcą, a franczyzobiorcą. Ogólnie chodzi o to, że franczyzobiorca może korzystać z know-how tylko na określonym obszarze.

Największe zalety prowadzenia biznesu na zasadach franczyzy.

W tym akapicie nieco bardziej rozwiniemy wszystkie najważniejsze zasady prowadzenia firmy franczyzowej, ponieważ już wcześniej parę razy wspomnieliśmy o licznych aspektach tego typu. Przede wszystkim jednym z największych plusów tego typu rozwiązania jest łatwość z jaką jesteśmy w stanie wejść na rynek. Jest to nie tylko o wiele prostsze i łatwiejsze rozwiązanie od budowania renomy marki od samych podstaw, ale także może zaoszczędzić nam mnóstwo pieniędzy. W dzisiejszych czasach kiedy powstaje mnóstwo wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw, a ich gęstość jest wręcz ogromna, często niemożliwe staje się wejście na rynek z zupełnie nową, nieznaną marką i rozwinięcie jej na tyle, żeby było to wszystko opłacalne. Biorąc to wszystko pod uwagę prowadzenie firmy na zasadach franczyzy jest ogromnym ułatwieniem dla wszystkich przedsiębiorców. Jest to również świetny sposób na sprawdzenie jak dobrze odnajdujemy się w prowadzeniu własnej działalności gospodarczej, ponieważ praktycznie nie interesuje nas taki problem jak próg wejścia dzięki dobrze wyrobionej marce franczyzodawcy, a także nie ponosimy tak dużego ryzyka finansowego jak w przypadku otworzenia biznesu od samych podstaw. Aż ciężko sobie wyobrazić ile kłopotów może sprawić rozwinięcie własnej nieznanej marki na rynku, gdzie klienci są przyzwyczajeni do wysokich standardów innych konkurencyjnych, obecnych od dawna na rynku marek. Przedsiębiorca działający na własną rękę musi również liczyć się z licznymi potencjalnymi problemami, między innymi prawnymi których nie da się do przewidzieć. Prowadząc działalność gospodarczą na zasadach franczyzy otrzymujemy wsparcie naszego franczyzodawcy, dzięki czemu większość problemów podobnej natury przestaje nas obowiązywać, bądź posiadamy wokół siebie prawników i księgowych którzy mogą skutecznie nam pomóc rozwiązać dany problem natury prawnej i nie tylko. Decydując się na tego typu biznes otrzymujemy również od razu dostęp do wiedzy oraz umiejętności naszego franczyzodawcy które on wypracowywał latami. Podobną drogę musielibyśmy przejść tworząc biznes od podstaw na własną rękę. Warto również dodać, że dzięki niektórym modelom prowadzenia franczyzy, możliwe jest nawiązywanie współpracy i nowych kontaktów z innymi franczyzobiorcami działającymi u tego samego franczyzodawcy co my. Jesteśmy dzięki temu w stanie wymieniać się różnymi pomysłami między sobą, a także wspierać się w rozwiązywaniu problemów które chcąc nie chcąc zawsze na naszej drodze się pojawią.

Wady prowadzenia działalności tego typu.

Mimo, że franczyza posiada wiele zalet, nie można zapomnieć że decydując się na taką współpracę zgadzamy się na pewnego rodzaju uzależnienie od naszego franczyzodawcy, a co za tym idzie nie jesteśmy w stanie być w pełni swobodnymi przedsiębiorcami którzy działają na własnych zasadach. Jest to zdecydowanie największa wada prowadzenia działalności gospodarczej na zasadach franczyzy. Jest to dla jednych ogromną wadą, jednak dla niektórych może być również zaletą. Będąc franczyzobiorcą nie jesteśmy w stanie w pełni kontrolować naszego biznesu i musimy podporządkować się wielu zasadom narzuconym odgórnie. Osoby które chcą nieco ułatwić sobie prowadzenie działalności będą zadowolone z tego typu układu, jednak są również tacy co lubią mieć pełną kontrolę nad swoim biznesem i pragną podejmować większość decyzji samodzielnie. Franczyzodawca będzie narzucał swoje odgórne zasady których będziemy zobowiązani przestrzegać. Niestosowanie się do zasad narzuconych odgórnie może skutkować wysoką karą, bądź nawet zamknięciem biznesu, dlatego bardzo ważne jest zrozumienie, że będąc franczyzobiorcą musimy dostosować się do standardów narzuconych odgórnie. Dla niektórych może być to swego rodzaju “podcinanie skrzydeł” co stanowić będzie duży problem. Franczyza otwiera mnóstwo nowych możliwości i znacząco ułatwia rozpoczęcie swojej przygody z przedsiębiorczością co dokładnie opisaliśmy w poprzednim rozdziale, jednak dla osób pragnących wykazywać się wysoką kreatywnością oraz chcących wdrażać i testować swoje pomysły oraz idee, na pewno nie będzie ona najlepszym rozwiązaniem. W takim przypadku zdecydowanie bardziej warto pójść w drogę swojego biznesu i budować własną markę. W przypadku franczyzy istnieje wyraźny podział na centrum przedsiębiorstwa które wysyła swoje nakazy i zakazy oraz na małe cząstki całego biznesu w postaci franczyzobiorców, którzy muszą sumiennie wdrażać nowe zmiany wysyłane odgórnie, a każe respektować wszystkie zasady określone w firmie. Warto też wspomnieć, że franczyzobiorca musi liczyć się z licznymi kontrolami z centrali danej firmy w postaci między innymi tajemniczego klienta, który z pewnością dokładnie sprawdzi przestrzeganie wszystkich zasad na terenie danej placówki. Jeśli nie będziemy dokładnie przestrzegać zasad określonych w umowie między nami, a franczyzodawcą mogą zostać nałożone na nas duże kary finansowe. Dodatkowo firma może odgórnie określać konkretne plany sprzedażowe dla każdego swojego franczyzobiorcy w postaci określonego miesięcznego obrotu placówki bądź ilości sfinalizowanych transakcji. Najczęściej usłyszymy, że jest to forma motywacji aby łatwiej było nam realizować konkretne cele na każdy kolejny miesiąc, jednak w praktyce może kosztować nas to sporo stresu oraz niepotrzebnej presji. Trzeba też pamiętać, że żadna osoba czy przedsiębiorstwo nie jest nieomylne i również może popełniać błędy i złe decyzje. Franczyzobiorcy muszą stosować się do zasad i nakazów narzuconych przez franczyzobiorcę i nierzadko nie mają wpływu na ewentualne zmiany zasad bądź drobne ich korekty. Nawet jeśli zasady narzucone przez centralę firmy są błędne, franczyzobiorcy muszą ich bezwzględnie przestrzegać. Biorąc to wszystko pod uwagę możemy dojść do wniosku, że franczyza posiada zarówno szereg zalet dzięki którym dla wielu osób jest najlepszym rozwiązaniem wejścia w przedsiębiorczość, jednak posiada również mnóstwo wad przez które dla wielu osób nie będzie dobrym rozwiązaniem.

Na co warto zwrócić uwagę decydując się na rozpoczęcie biznesu opartego na franczyzie?

Tak jak wspominaliśmy wcześniej, start firmy na zasadach franczyzy jest o wiele prostszym oraz bezpieczniejszym rozwiązaniem, aniżeli rozpoczęcie budowania własnej marki w zupełnie samodzielnym przedsiębiorstwie. Pomimo tego, trzeba koniecznie sporządzić dokładny kosztorys całego przedsięwzięcia oraz podjąć decyzję czy jesteśmy w stanie podjąć się tego zadania. Należy również dokładnie poznać rynek franczyzodawców, żeby świadomie podjąć decyzję z którym najlepiej będzie nam rozpocząć współpracę. Przed przystąpieniem do realizacji powinniśmy dokładnie poznać cały regulamin oraz wszystkie zasady które dana franczyza nam narzuci. pozwoli nam to sprawnie odrzucić firmy dla nas nieopłacalne bądź zbyt ryzykowne i skupić się na tych wartych uwagi z którymi chcielibyśmy podjąć współpracę w późniejszym czasie. Gdy już będziemy mieli ustalony budżet, szukajmy wyłącznie wiarygodnych franczyzobiorców. Pomóc mogą nam w tym doradcy których w dzisiejszych czasach jest na rynku coraz więcej. Nawet jeśli nie posiadamy wystarczającej wiedzy aby zdecydować która firma jest warta uwagi, a która nie nic nie stoi na przeszkodzie aby skorzystać z pomocy wcześniej wspomnianych doradców którzy trafnie ocenią potencjał oraz wiarygodność danej firmy. Na rynku istnieje jedynie niewielka garstka franczyzodawców którzy są godni polecenia. Sprawdzony doradca może pomóc nam podjąć decyzję czy jesteśmy w stanie odnaleźć się w zasadach określonych przez danego przedsiębiorcę oraz pomoże odrzucić tych którzy z pewnością do nas nie pasują.

Czym jest pakiet franczyzowy i co warto o nim wiedzieć?

Pakiet franczyzowy jest dokumentem, zestawem wszystkich niezbędnych informacji o przedsiębiorstwie u którego chcemy zostać franczyzobiorcą. Franczyzodawca powinien przekazać nam swój pakiet franczyzowy w którym zawarte są wszystkie najważniejsze informacje, zasady oraz regulamin którego musimy koniecznie przestrzegać. Pakiet ten powinien być możliwie jak najdokładniej precyzyjny i rozbudowany tak aby nie było żadnych niejasnych i budzących wątpliwości kwestii. Dopracowany pakiet franczyzowy pozwoli nam sprawnie nauczyć się wszystkich ważnych zasad panujących w przedsiębiorstwie oraz przekaże nam wszystkie niezbędne informacje do prowadzenia biznesu opartego na zasadach ustalonych odgórnie. Pakiet franczyzowy zamiera pięć głównych elementów które franczyzodawca powinien nam przekazać. Są nimi: znak towarowy, wcześniej opisane know-how, podręcznik operacyjny, szereg usług i wykaz opłat.

Niedawno powstała, rozwijająca się forma franczyzy… Franczyza w domu. Czym jest i czy może być interesująca?

Jest to forma franczyzy która rozwinęła się dopiero w zachodnich krajach, w Polsce jest to “raczkujący” rodzaj biznesu, jednak dla osób preferujących pracę z domu jest również bardzo ciekawym pomysłem. Może ona przybierać przeróżne formy począwszy od prowadzenia bloga bądź profilu danej firmy, kończąc na zajęciem się franczyzą kurierską która z czasem może przerodzić się w punkt kurierski. Branża internetowa w dzisiejszych czasach bardzo szybko się rozrasta, możemy więc spekulować, że w niedługim czasie również w naszym kraju stanie się to o wiele popularniejszą formą franczyzy i z pewnością przyciągnie spore grono swoich zwolenników.

Podsumowując, franczyza to bardzo atrakcyjna forma prowadzenia własnego biznesu która jest świetnym sposobem na bezpieczne rozpoczęcie swojej przygody z przedsiębiorczością i zobaczenie czy prowadzenie biznesu jest czymś czym chcemy się zajmować. Nie wymaga ona unikalnego, a co za tym idzie trudnego do zrealizowania projektu i dużego nakładu finansowego. ryzyko straty jest o wiele mniejsze niż w przypadku tradycyjnej firmy i dzięki temu franczyzy przyciągają coraz większe grono zwolenników. Jeśli jednak zależy nam na mocnej indywidualności i sami chcemy wprowadzać mnóstwo pomysłów w nasz biznes, franczyza nie będzie dl nas dobrym pomysłem. Trzeba mieć świadomość, że będąc franczyzobiorcą musimy podporządkować się franczyzodawcy oraz jego zasadom co może ograniczać naszą kreatywność. Wszystko zależy od tego czego sami oczekujemy od prowadzenia biznesu i sami musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy franczyza jest dla nas dobrym rozwiązaniem czy nie. Z pewnością pomoże nam w tym wiedza zdobyta po lekturze tego artykułu.

Dodaj komentarz