Jak sprawnie napisać pracę dyplomową

Jak sprawnie napisać pracę dyplomową

W życiu każdego studenta przychodzi moment pisania pracy dyplomowej. Niezależnie od tego, jaką uczelnie się wybrało i na jaki kierunek się zdecydowaliśmy, konkretny stopień edukacyjny zakończony jest określoną formą pracy dyplomowej. Studenci pierwszego stopnia muszą zmierzyć się z pracą licencjacką lub inżynierską, na drugim stopniu piszemy pracę magisterską, a na studiach doktorskich – doktorską. A czym tak właściwie jest praca dyplomowa? Przede wszystkim można opisać ją jako bardzo obszerną, ponieważ w zależności od uczelni i jej stopnia, preferowana objętość pracy waha się od 30 do nawet ponad 100 stron A4. Student w swojej pracy zazwyczaj poruszyć musi pewien problem, poddać go dokładnej analizie, a następnie zaproponować działania, które pomogą go rozwiązać. Często praca ma formę projektu, który ma usprawnić przedsiębiorstwo na konkretnym szczeblu.

Wracając do objętości pracy, nie można podważać tego, że tak obszerna praca wymaga od studenta wielu godzin spędzonych nad jej tworzeniem. Z tego względu sprawą priorytetową jest odpowiednio wczesne zabranie się do jej pisania. Tworzenie i redagowanie pracy dyplomowej ponadto powinno mieć charakter systematyczny. Ciężko sobie wyobrazić to, by pracę na 80 stron napisać 5 dni przed końcowym terminem jej oddania. Dlatego nawet jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni do odkładania wszystkiego na ostatnią chwilę, jak często to ma miejsce w przypadku nauki do sprawdzianu w gimnazjum czy liceum, warto tym razem zebrać w sobie całą motywację i usiąść do pracy nawet kilka miesięcy wcześniej. Przyjmuje się, że swobodnym terminem do napisania licencjatu lub inżynierki są około 3 miesiące. Przez ten czas nie tylko będziemy pisać pracę, ale także kilkukrotnie ją poprawiać według wytycznych opiekuna naszej pracy – promotora.

Pisanie prac doktorskich, magisterskich i inżynierskich wcale nie musi być takie trudne. Należy trzymać się kilku wskazówek, a cały proces dyplomowania będzie dla nas formalnością. Poza wyżej wspomnianą systematycznością w pisaniu, ważną rolę odgrywa promotor. Jest to osoba, która nie tylko będzie sprawdzać naszą pracę i wystawiać ocenę, ale także pomoże nam podczas jej tworzenia. Odpowiedni promotor potrafi nie tylko wskazać rzeczy wymagające poprawek, ale wskazać nam dalszy kierunek pracy i nawet zaproponować rozwiązania, na których powinniśmy się skupić. Fundamentalną rolę odgrywa też sam temat pracy – ciężko byłoby zapisać 70 stron o temacie, o którym nie mamy pojęcia. Dlatego wybierając temat pracy, powinniśmy zadbać o to, by był związany z naszymi studiami, pracą lub zainteresowaniami.

Dodaj komentarz