Czym jest oprogramowanie monitorujące komputer?

Czym jest oprogramowanie monitorujące komputer?

Korzystanie z programu monitorującego aktywność na komputerze staje się coraz bardziej popularne szczególnie w sferze biznesowej. Pozwala przede wszystkim na zoptymalizowanie procesów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zapewnia także wysoki poziom ochrony przed oszustami i nieuczciwością pracowników. Jak zatem wykorzystać oprogramowanie monitorujące i w jakich sytuacjach sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy!

Jakie funkcje posiada oprogramowanie monitorujące?

Istnieją zarówno darmowe, jak i płatne programy monitorujące. Bez wątpienia w przypadku bezpłatnego oprogramowania musimy liczyć się z ograniczonymi funkcjami. Z reguły takie aplikacje nie pozwalają np. na filtrowanie konkretnych stron, konfigurację powiadomień np. o niepożądanych aktywnościach. Programy w wersji płatnej posiadają często również opcję monitorowania schowka, jak również wykonywania regularnych zrzutów ekranu.

Oprogramowanie monitorujące umożliwia dokładną weryfikację, w jaki sposób użytkownicy korzystają z komputera. Dla przedsiębiorców najważniejsza w tej kwestii jest przede wszystkim dyskretność – dobry system pozwala na ukrycie jego działania przed użytkownikiem, dzięki czemu nie wiedzą oni o funkcjonowaniu tego narzędzia.

Oprogramowanie monitorujące a RODO

Wraz z wprowadzeniem rozporządzenia RODO w dniu 25 maja 2018 roku na przedsiębiorców zostały nałożone dodatkowe obowiązki w kwestii ochrony danych osobowych. W przypadku monitoringu oprogramowania musi on wykazać, że nadzór służy upewnieniu się, że narzędzia pracy są wykorzystywane przez pracowników w zgodny z przeznaczeniem sposób.

Warto również pamiętać, że za bezpieczeństwo nagrań pochodzących z monitoringu odpowiada wyznaczony administrator. Ze względu na poufne dane Klientów, system musi być w prawidłowy sposób zabezpieczony przed potencjalnymi próbami kradzieży informacji o klientach. Służy ku temu np. szyfrowanie haseł i dwuetapowe logowanie.

Kto może skorzystać z oprogramowania monitorującego komputer?

Z pewnością każdemu przedsiębiorcy zależy na tym, aby jego pracownicy tworzyli zgrany i skuteczny zespół. To zatem naturalne, że właściciele firm chcą mieć pewność, że pracownicy wykonują swoje obowiązki w należyty sposób.

Warto jednak wiedzieć, że takie narzędzia mogą pomóc organizować nawet własną pracę – szczególnie jeżeli dają wgląd w raporty dotyczące aktywności na komputerze. W ten sposób mamy wgląd, co zabiera nas cenny czas i energię, którą moglibyśmy przeznaczyć na produktywne czynności.

Oprogramowanie monitorujące od firmy Euroimpex

Chcesz wprowadzić w swoim biznesie oprogramowanie monitorujące? Zdecyduj się na kompleksowe rozwiązanie Documaster od Euroimpex. Oprogramowanie monitorujące Documaster to całościowe rozwiązanie dla jeszcze lepszego zarządzania firmą. Oszczędzaj czas i pieniądze z Euroimpex.

Źródło: euroimpex.pl

Dodaj komentarz