Jak napisać idealne CV – kompletny poradnik

Jak napisać idealne CV – kompletny poradnik

Idealne CV może znacznie podnieść szanse kandydata na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną lub na zatrudnienie w danej firmie. Jak jednak napisać CV, które pokaże nas z jak najlepszej strony i sprawi, że pracodawca będzie chciał porozmawiać z nami w cztery oczy i jaki wzór CV wybrać? Na to i kilka innych pytań związanych z pisaniem CV znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Czy idealne CV istnieje?

Na to pytanie niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Idealne CV to bowiem dokument, który przedstawia danego kandydata jako perfekcyjną osobę na wybrane stanowisko.

Tak więc wszystko zależy od tego jak spojrzysz na swoją aplikację. Jeśli będziesz dopasowywać swoje CV do każdej oferty tak, aby spełniać jak najwięcej oczekiwań, Twoje CV będzie najbliższe ideałowi.

Co powinno zawierać dobre CV

Jeśli chcesz stworzyć dobre CV, którym zaimponujesz rekruterowi lub pracodawcy, musisz pamiętaj o umieszczeniu niezbędnych elementów.

Poniżej znajdziesz listę sekcji, dzięki którym Twoje CV będzie na naprawdę dobrym poziomie.

Dane kontaktowe

Pierwszą sekcją, która powinna znaleźć się w dobrym CV są dane kontaktowe. Umieść tutaj imię, nazwisko, obecne stanowisko, numer telefonu oraz adres e-mail.

Podsumowanie zawodowe

Podsumowanie zawodowe jest jedną z najważniejszych sekcji w CV ostatnich lat. To właśnie na niej większość rekruterów skupia uwagę i na jej podstawie wstępnie ocenia pracownika. Zawrzyj tu informacje o swoich celach zawodowych, największych osiągnięciach i umiejętności którymi chcesz się pochwalić. Pamiętaj, by sekcja ta nie była dłuższa niż 3-5 zdań.

Umiejętności

Wymień wyłącznie te umiejętności, które w jakiś sposób powiązane są z zawodem na który aplikujesz. Nie ma sensu pisać, że obsługa komputera to dla Ciebie pestka gdy aplikujesz na stanowisko budowlane.

Aby Twoje CV było bardziej czytelne możesz tą sekcję podzielić na umiejętności miękkie oraz twarde.

Doświadczenie zawodowe

W doświadczeniu zawodowym warto umieścić informacje o tych stanowiskach, które w jakiś sposób łączą się z pracą na którą kandydujesz. Nie warto wymieniać stanowisk w żaden sposób nie powiązanych.

Dodatkowo pamiętaj tu o zasadzie odwróconej chronologii. Na samej górze listy umieść ostatnie stanowisko pracy, a na samym dole te najstarsze.

Wykształcenie

W wykształceniu podobnie jak w doświadczeniu nie ma sensu pisać o tych szkołach, które nic nie wnoszą. Zapisz zatem wyłącznie szkoły wyższe i ukończone studia, które pokażą pracodawcy, że znasz się na wykonywanej pracy.

Zainteresowania

Zainteresowania to sekcja, która jest przez wiele osób pomijana. Jeśli interesujesz się czymś związanym z danym zawodem, koniecznie zamieść to w swoim CV. Pracodawcy zdecydowanie bardziej wolą osoby które lubią swoją pracę, niż te które wykonują ją na siłę.

Klauzula CV

Na samym dole umieść klauzulę CV. To bardzo ważne, bez tego Twoja aplikacja nie może być przetwarzana przez żadną firmę.

O czym jeszcze warto pamiętać

Pisząc CV koniecznie pamiętaj też o tym żeby:

  • Sprawdzić czy nie popełniłeś literówek
  • Zapisać je w formacie pdf
  • Było oparte o odpowiedni wzór CV
  • Było czytelne i przejrzyste.

Dodaj komentarz