Co zrobić, żeby nie przepłacić na koncie osobistym?

Co zrobić, żeby nie przepłacić na koncie osobistym?

Jest bardzo wiele różnych opłat, które mogą wiązać się z kontem osobistym. Nawet, jeśli każda z osobna jest relatywnie niska, to po dodaniu wszystkich z nich możemy mówić o całkiem sporej sumie. Dlatego też tak ważne jest, aby rozsądnie dobierać konto.

W razie potrzeby można je oczywiście zamienić na inne, natomiast, żeby oszczędzić swój czas i energię, warto zadbać o to, aby od razu wybrać atrakcyjną ofertę, która spełni wszystkie nasze wymagania. Nie jest to jednak tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Tak więc, co zrobić, żeby nie przepłacić na koncie osobistym?

Jak oszczędzić na koncie osobistym?

Jak wspomniano już powyżej, konto osobiste może wiązać się ze sporą ilością różnych opłat. Począwszy od opłat za samo prowadzenie rachunku, przez opłaty za wydanie i korzystanie z karty debetowej, po opłaty za przelewy, wpłaty i wypłaty. Trzeba pamiętać, że osobno rozpatruje się przelewy wewnętrzne i zewnętrzne, a także transakcje krajowe i zagraniczne. Każdy bank powinien dołączać do swojej oferty tabelę opłat, w której muszą znaleźć się informacje o wszystkich kosztach związanych z kontem – warto się z nią zapoznać, jeśli spodoba się nam jakaś oferta i będziemy chcieli upewnić się, że jest ona korzystna.

Najlepszy sposób na oszczędzenie na koncie to po prostu wybranie korzystnej oferty, czyli takiej, w której opłaty są niskie lub zerowe – czy to automatycznie, czy po spełnieniu takich warunków, które jesteśmy pewni, że będziemy w stanie regularnie spełniać. Pomoże w tym ranking kont osobistych, który zbiera w jednym miejscu najważniejsze oferty polskich banków, tak, aby nie trzeba było samemu tracić czasu na odszukanie właściwej propozycji.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na stałe parametry konta, ale także na to, co można zyskać, otwierając je w danym banku. Wiele instytucji od czasu do czasu organizuje specjalne promocje, w ramach których za założenie konta i spełnienie pewnych wymagań (na przykład wykonanie określonej ilości transakcji w miesiącu) można otrzymać pieniądze, smartfona czy innego rodzaju gadżety.

Czy konto osobiste jest potrzebne?

Trudno jest funkcjonować we współczesnym świecie bez konta bankowego. Często się ono przydaje, a, jeśli zastosujemy się do powyższych wskazówek i wybierzemy atrakcyjną ofertę, nie będzie się ono wiązało ze zbyt dużym kosztem.

W niektórych przypadkach może się ono wręcz wiązać z kosztem zerowym – tym charakteryzują się chociażby tak zwane konta studenckie. Do tego, jak już omówiliśmy, można za jego otwarcie konta otrzymać jakiś prezent. Jeśli więc jeszcze nie posiada się własnego rachunku, zdecydowanie warto go założyć.

Dodaj komentarz