Czy trudno jest być przedsiębiorcą?

Czy trudno jest być przedsiębiorcą?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej, niesie ze sobą kilka ważnych zalet. W biznesie można samemu mieć wpływ na wysokość zarobków, dobierać sobie współpracowników oraz czuć się niezależnym. Niestety obok zalet występują także liczne wady, które są nierozłączne z biznesem.

Działanie w warunkach dużej niepewności

Prowadząc firmę nie można przewidzieć swoich dochodów tak jak w pracy etatowej. Niejednemu przedsiębiorcy bardzo brakuje tego, co wiąże się pracą u kogoś, a mianowicie pewności, że w danym dniu miesiąca, na konto wpłynie określona kwota. To bardzo utrudnia zarządzanie finansami i planowanie wydatków, zwłaszcza tych prywatnych.
Firmowa niepewność to także konieczność częstego podejmowania ryzyka. Nie da się prowadzić firmy nie ryzykując. Trzeba stale wprowadzać nowe produkty oraz zaciągać kredyty inwestycyjne. Każdy nowy produkt to ryzyko, że rynek go nie przyjmie a pieniądze zostaną zamrożone na długi czas.

Wysoki poziom stresu

Prowadzenie firmy nie należy do zajęć spokojnych i przewidywalnych. Tutaj poziom stresu jest naprawdę wysoki. Szczególnie trudno jest tym osobom, które działają w pojedynkę. Jednoosobowy przedsiębiorca musi występować w bardzo różnych rolach: księgowego, sprzedawcy, kierowcy czy sekretarki. Nie jest łatwo wykonywać tak wielu różnych czynności. Stresujące są także różne terminy, których trzeba dotrzymywać. Prowadzący biznes swojemu klientowi deklaruje dostawę czy usługę w określonym terminie. Problem jednak jest w tym, że po drodze zawsze występują problemy. Dostawy mogą być opóźnione a zamówienia niekompletne lub z pomyłkami. Tego typu sytuacje w biznesie zdarzają się każdego dnia. Poza tym przedsiębiorca musi sobie radzić ze zwrotami, reklamacjami i przeterminowanymi płatnościami.

Obciążenie czasowe

Wielu przedsiębiorców na pracę przeznacza po kilkanaście godzin dziennie. Nie mają oni wolnych weekendów, często nie jeżdżą na urlopy, bo nie ma ich kto zastąpić. Klienci potrafią dzwonić o różnych dziwnych porach. W firmie okresowo występuje tyle problemów, że przedsiębiorca mentalnie jest w niej prawie cały czas.

Fałszywy obraz przedsiębiorcy w otoczeniu

Mnóstwo osób otwiera biznes licząc na to, że podniesie to ich prestiż. Tymczasem praca przedsiębiorcy w Polsce jest mylnie postrzegana i kojarzy się negatywnie. Dość często występuje stereotyp, wedle którego przedsiębiorca mało pracuje, dużo zarabia i na pewno robi to nieuczciwie. Brakuje społecznego zrozumienia dla trudnego losu przedsiębiorcy. Tymczasem prowadzenie firmy to zajęcie wymagające i bardzo angażujące.

Dodaj komentarz