Zaoszczędzone pieniądze a zakładanie lokaty bankowej

Zaoszczędzone pieniądze a zakładanie lokaty bankowej

Gdy nasze pieniądze leżą niepotrzebnie na koncie dobrze jest, by jakoś je wykorzystać. Jeżeli w najbliższym czasie nie planujemy niczego, droższego kupować, to warto jest założyć lokatę, aby nasze oszczędności na nas zarabiały. Na pewno jest to dobre wyjście, bo możemy dostawać pieniądze dosłownie za nic, wystarczy że mamy odłożonych trochę oszczędności. Zanim jednak założymy taką lokatę, warto jest co nieco o nich więcej poczytać. Istnieje bardzo wiele rodzajów lokat, jedną z podstawowych jest lokata na procent, w której odsetki doliczane są dopiero po roku, a my przez ten czas nie możemy wybrać ani grosza, bo te pieniądze zostają po prostu zamrożone. Jeżeli je wybierzemy – tracimy odsetki, ale także cały czas, w którym leżały one na danej lokacie. Istnieją jednak lokaty o wiele bardziej korzystniejsze pod tym względem, a są to lokaty jednodniowe. Cechują się one tym, że odsetki naliczane są codziennie, nie mniej jednak nie są one za duże, bo samo oprocentowanie takiej lokaty w skali roku nie jest za wielkie. Nie mniej jednak oprocentowanie lokat normalnych nie jest wiele większe, dlatego od nas zależy czy wolimy zarobić trochę więcej, ale zamrozić swoje pieniądze czy też zarobić mniej, ale mieć do nich cały czas dostęp.

Ważne jest aby taką lokatę dostosować do swoich potrzeb, bo nie każdy z nas ma konieczność ruszania swoich oszczędności, a zaś inny sięga do nich niemal codziennie. Wszystko zależy więc od stanu finansowego naszego konta, a o nim wiadomo tylko i wyłącznie nam. Pamiętajmy jednak, aby nasz pieniądze nie leżały bezsensownie na koncie, w końcu zawsze mogą one coś dla nas wypracować, nie ważne ile to będzie, ważne, że zawsze coś będziemy w stanie za to kupić, staniemy się troszkę bogatsi. Lokaty są więc na pewno bardzo dobre i powinniśmy z nich korzystać. Od strony widzenia banku także lokaty są opłacalne, bo przecież z czegoś trzeba także dawać ludziom pożyczki, które są znacznie wyżej oprocentowane, a już tu pojawia się czysty zysk. Oczywiście pieniądze z lokat bank dodatkowo inwestuje na giełdzie, przez co jego dochody są po prostu ogromne, ciężko wyobrażalne. Korzystajmy więc z lokat, bo nie dość że sami na tym zarobimy, to dodatkowo podreperujemy finansowo także bank, w którym mamy konto.

Zanim zdecyduje się na założenie konta w danej placówce bankowej, warto jest przejrzeć wszystkie oferty, bo na pewno któraś z nich oferuje lepsze warunki, w końcu właśnie po to istnieje konkurencja. Powinniśmy więc zwrócić uwagę nie tylko na koszty związane z prowadzeniem konta, ale także na sprawy taki jak lokaty czy też pożyczki. Chodzi tutaj głównie o ich oprocentowanie, które warto porównać z ofertami innych banków, bo na pewno są takie, mające ofertę o wiele lepszą od danego banku. Nie możemy jednak liczyć na cuda i spodziewać się, że lokaty będą tak samo oprocentowane jak pożyczki, bo po prostu dla banku byłoby to nieopłacalne finansowo i na pewno stałby się on nierentowny. Nie mniej jednak warto zapoznać się z oprocentowaniem lokat, bo na pewno każdy z banków ma dla nas parę ofert. Na pewno zostanie przedstawiona nam propozycja lokaty normalnej, zakładanej na rok, której oprocentowanie będzie dość duże i zapewne dla nas opłacalne, nie mniej jednak założenie takiej lokaty oznacza jedno – nie będziemy mieć dostępu do naszych pieniędzy przez cały czas trwania lokaty. Oczywiście te pieniądze możemy wypłacić, bo nigdy nie wiadomo jaka sytuacja spotka nas w życiu, nie mniej jednak stracimy wtedy całe odsetki, ale i czas – w końcu już przez jakiś czas nasze pieniądze były zamrożone. Kwoty włożonej na taką lokatę nie można zmniejszyć, jest ona stała, aż do samego końca umowy. Na pewno dla wielu z nas jest to wyjście dość niekomfortowe, dlatego powstały także lokaty jednodniowe, które dają nam możliwość ciągłego manewrowania swoimi pieniądzmi, bo odsetki naliczane są tutaj codziennie, a więc codziennie jesteśmy bogatsi o daną kwotę.

Taka lokata jest jednak mniej oprocentowana, bo w końcu nie dajemy bankowi gwarancji, że nasze pieniądze u nich zostaną, dlatego bank musi to niejako na nas odbić. Nie mniej jednak lokata jednodniowa na pewno jest rozwiązaniem lepszy niż gdyby nasze oszczędności leżały bez pożytku na koncie, przecież zawsze uzbiera się na nim przynajmniej parę groszy. Gdy tak podejdziemy do tego tematu, to z całą pewnością przekonamy się do lokat, a powinniśmy to zrobić już dawno, bo już dawno zasilały by one nasz budżet i finanse.

Jak na pewno wiemy konto bankowe jest rzeczą obecnie wręcz powszechnie używaną i na pewno znacznej większości z nas ciężko jest sobie wyobrazić bez niego życia. Nie mniej jednak z założeniem konta bankowego zawsze związane są jakieś koszty większe lub mniejsze w zależności od firmy jaką wybierzemy. Po pierwsze co miesiąc będzie obowiązywała nas opłata za prowadzenie konta, ale te opłaty dla osób prywatnych nie są zbyt wysokie i mogą wynosić co najwyżej parę złotych, od których na pewno nie zbiedniejemy. Banki prywatne dają zresztą często szansę na ominięcie tej opłaty poprzez na przykład konieczności wykonania w ciągu miesiąca transakcji bezgotówkowych z użyciem karty kredytowej. Taka opłata związana jest po prostu z utrzymaniem konta, więc większość banków wymaga jej od swoich klientów. Jeżeli chodzi o konta firmowe, to już ta podstawowa opłata będzie nieco większa i powinien liczyć się z tym każdy przedsiębiorca posiadający własną firmę. Oprócz tego większość banków wymaga także od swoich klientów opłaty od poszczególnych przelewów, co dla osób wykonujących dużo takich transakcji może być dość obciążające.

Nie mniej jednak istnieją także banki, które oferują darmowe przelewy, warto jest się więc zapoznać z ich ofertą. Są to podstawowe koszta związane z prowadzeniem i posiadaniem konta, nie mniej jednak często do nich dochodzi także opłata za kartę kredytową. Gdy jednak zsumujemy wszystkie te opłaty to na pewno okaże się, że posiadanie konta bankowego nie jest aż tak drogie i na pewno każdego z nas na nie stać. Pamiętajmy, że mimo iż wydamy na nie te kilka złotych miesięcznie, to znacznie zostanie ułatwione nasze życie, jest to więc śmieszna cena za taki komfort. Nie mniej jednak istnieją konta totalnie darmowe, warto jest więc zapoznać się z ofertą wszystkich banków, aby wybrać dla siebie ten najlepszy, najbardziej dostosowany do naszych wymagań, a przede wszystkim do nas pasujący. Wtedy na pewno będziemy zadowoleni z usług danego banku i pozostaniemy z nim na długie lata, a on będzie w właściwy sposób zajmował się naszymi finansami.

Dodaj komentarz