Wiele kobiet marzy o tym aby otworzyć własną działalność gospodarczą i zyskać niezależność. Ich wybór bardzo często pada na krawiectwo. Obecnie możemy obserwować nawrót mody na szycie czy prace rękodzielnicze. Młode mamy często szyją akcesoria czy ubranka dla dzieci na własne potrzeby a później postanawiają swoje hobby zamienić na prawdziwy biznes. Zanim jednak taka działalność powstanie warto poznać kilka zasad związanych z prowadzeniem działalności związanej z szyciem.
Od czego zacząć przygotowania?
Aby móc prowadzić taką działalność nie są niezbędne tytuły czy uprawnienia. Jednocześnie warto szkolić się, brać udział w warsztatach by mieć jak najszersze umiejętności. Jeśli biznes ma być nastawiony na przykład na sprzedaż w Internecie osobiście szytych akcesoriów i ubranek to trzeba najpierw zbadać rynek. Sprawdzamy więc czy jest popyt na dane produkty, jak wygląda konkurencja oraz jakie są możliwości związane z dostawami dzianin i pasmanterii. Do rozpoczęcia działalności krawieckiej niewątpliwie potrzebny będzie lokal wraz z wyposażeniem. Konieczny będzie zakup kilku maszyn do szycia, w tym: maszyna podstawowa, overlock i hafciarka. Oprócz tego niezbędne będzie miejsce do prasowania wraz ze stacją parową. Należy również zadbać o duże stoły do krojenia tkanin i odpowiednie oświetlenie do pracy. Na początek trzeba będzie też zaopatrzyć się w tkaniny, dzianiny, nici, igły i przybory krawieckie.
Jakie formalności należy spełnić?
Otwierając małą pracownię krawiecką trzeba spełnić formalności typowe dla działalności gospodarczej. Zgłaszamy więc firmę do ewidencji działalności a tym samym także do ZUS i urzędu skarbowego. Musimy wybrać formę rozliczenia z podatku dochodowego, określić czy chcemy być podatnikiem VAT. Jako wiodącą działalność gospodarczą można wybrać produkcję gotowych wyrobów tekstylnych, szycie ubrań oraz naprawy odzieży. Prowadzenie takiej działalności będzie się wiązało z wyższym podatkiem od nieruchomości oraz dodatkową opłatą za śmieci. Jeśli firmę otwiera osoba bezrobotna to może ona starać się o dotacje z urzędu pracy.
Gdzie prowadzić sprzedaż?
Jeśli chcemy prowadzić sprzedaż w Internecie to możemy otworzyć własny sklep internetowy, korzystać z platform sprzedażowych, portali ogłoszeniowych, społecznościowych oraz wystawiać się w internetowych galeriach rękodzieła. Jeśli zaś chodzi o sprzedaż stacjonarną można ją prowadzić w swojej pracowni, na targowiskach czy specjalnych imprezach plenerowych dla twórców rękodzieła. Działalność pracowni może też być wzbogacona w usługi: poprawki odzieżowe czy hafty na zamówienie.