Kilka nawyków, które sprawią, że będziesz mieć więcej czasu

Kilka nawyków, które sprawią, że będziesz mieć więcej czasu

Żyjemy dzisiaj w bardzo zabieganych czasach. Gonimy za pieniędzmi, karierą, chcemy mieć rodzinę, ciekawie spędzać czas i spełniać marzenia. Okazuje się jednak, że wielu z nas po prostu nie wystarcza na to wszystko czasu, co rodzi niemałą frustrację. Jest jednak kilka dobrych sposobów na to, by lepiej zarządzać swoim czasem.

Przemyśl swoje priorytety

Na początek warto usiąść i w spokoju pomyśleć nad tym co jest dla nas ważne, do czego dążymy. Wiele osób żyje dość chaotycznie. Ma zbyt dużo planów a do tego dochodzą także spontaniczne działania powstające pod wpływem tego, co widzimy u rodziny i znajomych. Warto więc zastanowić się co chcemy w najbliższych latach osiągnąć w sferze zawodowej, co w rodzinnej, jakie marzenie spełnić. Wśród osób, które narzekają na brak czasu przeważają jednostki, które mają zły stosunek do pieniędzy. To właśnie koniecznością zarabiania często tłumaczymy niezdrowy tryb życia, kiedy pracujemy za dużo natomiast prawie w ogóle nie odpoczywamy, nie jeździmy na wakacje. Pieniądze bywają też wymówką do tego, by nie robić czegoś, co jest istotne ale trudne. Dobrze jest spisać na kartce swoje wszystkie cele i zastanowić się nad czasem jakiego one będą wymagać. Jeśli od razu widzimy, że ich realizacja jest nierealna to rezygnujemy z tych mniej ważnych albo rozkładamy nasze cele na mniejsze odcinki w dłuższym czasie. Warto w tym miejscu podkreślić, że sztuka rezygnowania ma kluczowe znaczenie dla oszczędzania czasu. Będziemy go mieć zdecydowanie więcej, gdy zredukujemy ilość posiadanych przedmiotów. W pułapkę braku czasu wpadają także te osoby, które chcą utrzymywać regularne kontakty ze zbyt dużą liczbą osób. Tak się zwyczajnie nie da, lepiej wybrać wąskie ale sprawdzone grono znajomych.

Planuj

Planowanie czasu ma znaczenie kluczowe. Należy wyrobić sobie nawyk, by każdego dnia wieczorem przygotować krótki plan na następny dzień. Plan ten jednak nie może być przypadkowy i przeładowany. Umieszczamy w nim nie więcej jak 3 lub 4 duże zadania. Jako pierwsze powinniśmy wykonać to najważniejsze, czyli takie zadanie, które popchnie nas do przodu. Może to być też to zadanie, które generuje dla nas najwięcej pieniędzy. Przy planowaniu bardzo ważne jest uwzględnienie tego, że nasz organizm ma ograniczoną efektywność i z każdą godziną ona spada. Właśnie dlatego najpierw robimy to co ważne a na koniec planu zostawiamy sobie zadania rutynowe takie jak drukowanie dokumentów, odpisywanie na maile. Mając powyższe na uwadze należy zrobić wszystko aby o poranku nie tracić czasu na czynności poboczne. Dobrze jest więc dzień wcześniej przygotować sobie ubrania jeśli mamy gdzieś wyjść oraz zadbać o to aby stanowisko pracy było posprzątane. Warto wstawać rano i jak najszybciej zabierać się do pracy zasadniczej.

Dodaj komentarz