Jak dobrze przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?

Jak dobrze przygotować się na rozmowę kwalifikacyjną?

Każda osoba, która wybiera się na rozmowę kwalifikacyjną zwykle spędza wcześniej dość dużo czasu przed lustrem.Jeśli oglądaliście w szkołach nudne filmy poświęcone rozmowom kwalifikacyjnym to pewnie doskonale zdajecie sobie sprawę z tego, iż według większości z nich na rozmowę kwalifikacyjną wypada ubrać się elegancko. Tak naprawdę jednak filmy te kręcone są głównie w odniesieniu do pracowników biurowych, dlatego garnitur czy garsonka nie zawsze sprawdzą się równie dobrze. Oczywiście kiedy ubiegamy się o pracę w wielkiej firmie to bez wątpienia powinniśmy zadbać o to, by nasza koszula doskonale współgrała z marynarką i krawatem, jeśli jednak wybieramy się w mniej oficjalne miejsce to taka elegancja nie koniecznie będzie od nas wymagana. I tak na przykład w przypadku marketów czy sklepów sieciowych zwykle wystarczy założyć to, co nosimy na co dzień. Gdy ubiegamy się o pracę w takich sklepach jak Cropp czy House nie zaszkodzi oczywiście, jeśli wyciągniemy z szafy coś z tego sklepu. W przypadku artystycznych zawodów, takich jak chodzi ażby architektura bardzo często liczy się przede wszystkim własna inwencja.

Zanim udamy się na rozmowę kwalifikacyjną zdecydowanie powinniśmy przećwiczyć kilka ważnych kwestii.Kiedy bardzo zależy nam na pracy zwykle jesteśmy bardzo spięci i zdenerwowani, dlatego zanim wyjdziemy na rozmowę kwalifikacyjną powinniśmy popracować nieco nad ujarzmieniem naszych nerwów. Oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, iż nie będzie to zadanie łatwe, jednak mimo tego warto skupić się na pozytywnych stronach naszej rozmowy kwalifikacyjnej, choćby takim, iż jeśli zaproszono nas o biura to już wybrano nas z pośród iluś tam kandydatów i na pewno owa decyzja nie była bezpodstawna. Jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy okazji brać udziału w rozmowie kwalifikacyjnej to warto byłoby poćwiczyć również wiele z pozoru mniej ważnych, acz często decydujących elementów. I tak na przykład bardzo ważna będzie tu nasza postawa oraz mowa ciała, nad którą bardzo łatwo możemy zapanować jeśli tylko poczytamy co nieco na ten temat i zorientujemy się jakich gestów powinniśmy unikać. Być może warto byłoby poprosić również kogoś z rodziny, bo spróbował przeprowadzić z nami rozmowę choćby najbardziej prowizoryczną próbną.

Mówienie o sobie nie jest łatwe, dlatego zanim pójdziemy na rozmowę kwalifikacyjną warto pomyśleć o autoprezentacji.Gdy wybieramy się na rozmowę kwalifikacyjną powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, iż pewnie tego samego dnia przesłuchiwanych będzie kilku innych kandydatów. Powinniśmy zatem liczyć się z tym, iż jeśli nie spróbujemy w nieco ciekawszy sposób zaprezentować swojej osoby to może okazać się, że będzie nam trudno zainteresować sobą potencjalnego pracodawcę. Przede wszystkim powinniśmy zatem zadbać o to, by wypowiadać się konkretnie i unikać chaosu. Oczywiście kiczowate wypowiedzi nie są tu w żadnym wypadku polecane, jeśli jednak uda nam się opracować nieco mniej tendencyjny sposób na opowiedzenie o swoim doświadczeniu to powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, iż możemy dzięki temu zdobyć kilka dodatkowych punktów. Poza tym chciałabym również dodać, iż ważne jest to, byśmy z pełnym przekonaniem i dużym entuzjazmem mówili o swoim doświadczeniu zawodowym, bowiem narzekanie na złego szefa czy warunki w poprzedniej pracy z pewnością nie sprawią, iż zaskarbimy sobie sympatię potencjalnego pracodawcy.

Dodaj komentarz