Co warto wiedzieć o jednoosobowej działalności gospodarczej?

Co warto wiedzieć o jednoosobowej działalności gospodarczej?

Jednoosobowa działalność gospodarcza to jedna z najpopularniejszych form działalności gospodarczej. Nie ma się temu co dziwić, gdyż tego rodzaju działalność w dość prosty sposób można zarejestrować, a na dodatek jest to darmowe. Zanim jednak zdecydujemy się na prowadzenie tego rodzaju działalności, warto dowiedzieć się, z czym właściwie jest to związane.

Jednoosobowa działalność gospodarcza – podstawowe informacje

Jednoosobową działalność gospodarczą bez wątpienia można uznać za najtańszą i najprostszą metodę prowadzenia działalności. Nie oznacza to jednak, ze takie rozwiązanie nie wiąże się z żadnym wysiłkiem. Na pewno jednak kwestii formalnych znacznie łatwiej dopełnić niż w przypadku rejestrowania spółki. Wystarczająca będzie już jedna wizyta w urzędzie gminy lub w urzędzie miasta. Dużym ułatwieniem jest możliwość rejestracji działalności jednoosobowej przez internet. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie lubią biegać po urzędach lub po prostu cierpią na chroniczny brak czasu. Jednoosobowa działalność gospodarcza rejestrowana jest w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, określanej mianem CEIDG. Na szczęście, przy zakładaniu takiej jednoosobowej firmy nie ma żadnych wymagań dotyczących kapitału. Warto zaznaczyć, że takie wymogi pojawiają się już, jeżeli chcemy zarejestrować spółkę z.o.o. Należy także mieć świadomość tego, iż jednoosobowa działalność gospodarcza nie podlega prawom dziedziczenia. Z chwilą śmierci osoby, która ją założyła, firma przestaje więc istnieć.

Jakie są zalety i wady jednoosobowej działalności gospodarczej?

Nie sposób ukryć, że jednoosobowa działalność gospodarcza posiada nie tylko zalety, ale również i wady. Najważniejszą zaletą są na pewno stosunkowo niskie koszty związane z założeniem działalności. Nie jest koniecznie osiąganie żadnego progu kapitałowego, aby móc taką działalność założyć. Ponadto, równie szybko można taką firmę jednoosobową założyć, jak i zlikwidować. W dość nieskomplikowany sposób można także prowadzić księgowość takiej firmy. Niestety, z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej związane są też pewne zagrożenia. Przede wszystkim, istnienie, a także cały rozwój firmy opiera się tylko i wyłącznie na jednej osobie. Osoba ta odpowiada całym swoim majątkiem za wszelkie zobowiązania związane z prowadzeniem firmy. Zanim więc zdecydujemy się na założenie tego rodzaju działalności, zastanówmy się nad tym, czy faktycznie będzie nam się to opłacało. Niestety, prowadzenie jednoosobowej działalności do najłatwiejszych zadań nie należy.

Dodaj komentarz