zarobki w szwecji

Czy opłaca się pracować w Szwecji?

Szwecja to nadbałtycki kraj, który nie cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród Polaków szukających pracy. Okazuje się jednak, że ten kierunek może przynosić zatrudnienie na zadowalającym poziomie i stosunkowo wysoką pensję. Zarobki w Szwecji mogą być nawet wyższe niż te, które oferowane są w Niemczech. Zapotrzebowanie na pracowników w Szwecji stale rośnie, dlatego osoby szukające pracy za granicą, powinny brać ten kierunek pod uwagę.

Kto ma szanse na zatrudnienie w Szwecji?

Szwecja to kraj dobrze rozwinięty, który posiada niski poziom bezrobocia. Wiele inwestycji wymaga jednak zatrudniania wykwalifikowanych pracowników, którzy są najchętniej poszukiwani przez pracodawców. Jedną z poszukiwanych grup są pracownicy budowlani – na niezły poziom zarobków w Szwecji mogą liczyć murarze, fliziarze, spawacze, cieśle czy ślusarze. Poszukiwani są również inżynierowie oraz architekci. Kolejna grupa, która nie powinna mieć większych problemów ze znalezieniem pracy w Szwecji to pracownicy służby zdrowia. W szczególności poszukiwani są lekarze wielu specjalności oraz pielęgniarki. Oczywiście zarobki w Szwecji na tego typu stanowiskach są bardzo wysokie i odpowiadają kwalifikacjom osób zatrudnionych. Wolne miejsca pracy czekają także na kierowców, ochroniarzy, mechaników, sprzątaczki czy pracowników socjalnych. W wielu zakładach pracy poszukiwani są także pracownicy sezonowi, zatrudniani na kilka miesięcy lub tygodni w roku.

Jak kształtują się zarobki w Szwecji?

Kwestia zarobków w Szwecji może nas optymistycznie nastrajać i zachęcać do wyjazdu. Okazuje się bowiem, że w każdej branży można tu zarobić znacznie więcej niż w Polsce, a w szczególności doceniani są specjaliści. Wynagrodzenie w Szwecji należy do jednych z najwyższych w całej Europie. Średnie miesięczne wynagrodzenie na szwedzkim rynku pracy to około 32 tysiące Koron, co daje w przeliczeniu na naszą walutę około 15 tysięcy złotych. Taka suma jest nierealnym marzeniem wielu z nas, którzy pracują w kraju. Są to jednak statystyki – zdarza się, że wynagrodzenie jest niższe, a jednocześnie Polacy mogą znaleźć zatrudnienie za jeszcze wyższą pensję. Dotyczy to w szczególności specjalistów i osób z wyższym wykształceniem, którzy są doceniani na tutejszym rynku pracy.

Jak wygląda praca w Szwecji?

Tydzień pracy w Szwecji podobnie jak u nas ma 40 godzin. Pracownik może wykonać 8-10 godzin nadliczbowych w tygodniu oraz maksymalnie 200 godzin nadliczbowych w roku. Szanse na znalezienie zatrudnienia rosną w przypadku osób, które chociaż w podstawowym zakresie znają język – ceniona jest także komunikacja w języku angielskim. Pracodawcy najchętniej przyjmują osoby z polecenia, dlatego posiadanie na miejscu kogoś, kto może nas polecić, jest w stanie zagwarantować wyższy poziom zarobków w Szwecji. Zwykle wynagrodzenie jest nieco niższe zaraz na początku pracy – kiedy pracownik się sprawdzi, pensje są podwyższane. Na miejscu brakuje specjalistów, dlatego wysokie wynagrodzenie i dobre warunki zatrudnienia są metodą na utrzymanie pracownika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *