Czy faktoring jest dostępny także dla nowych firm?

Czy faktoring jest dostępny także dla nowych firm?

Nowe firmy często znajdują się w pewnym sensie między młotem a kowadłem. Nie mogą odmawiać odraczania płatności faktur, ponieważ zwłaszcza na początku działalności każdy klient jest na wagę złota. Jednocześnie, jeśli płatności większości klientów zostaną odroczone, to w pewnym momencie firma może stracić płynność finansową.

Ciekawym rozwiązaniem, które pozwala zarówno odraczać płatności, jak i błyskawicznie uzyskać środki z faktury, jest faktoring. Korzystają z niego firmy o różnych rozmiarach i z bardzo różnorodnych branż. Tylko czy jest on dostępny także dla nowych firm?

Jak działa faktoring?

Zanim przejdziemy do tego, czy faktoring wiąże się z koniecznością posiadania przez firmę określonego stażu, warto wyjaśnić, jak on właściwie działa. Dzięki temu łatwiej będzie zrozumieć, dlaczego jest on tak atrakcyjny dla nowych firm (chociaż oczywiście nie tylko dla nich – ta forma finansowania jest także spotykana wśród ogromnych przedsiębiorstw).

Zasada działania faktoringu jest stosunkowo prosta. Wystawiona przez firmę faktura, która została odroczona, jest sprzedawana przez przedsiębiorcę firmie faktoringowej. Chociaż kontrahent jeszcze nie opłacił faktury (ponieważ ma na to na przykład 30 dni), w ten sposób można niemal błyskawicznie zyskać do 100% jej wartości.

Firmy faktoringowe nie zawsze wymagają określonego stażu

W przypadku kredytów firmowych, bardzo często można spotkać się z wymaganiem posiadania przez firmę określonego stażu. Niekiedy wymagany staż wynosi aż rok lub dwa lata, co uniemożliwia zaciągnięcie takiego kredytu nowym firmom.

W przypadku faktoringu jest zupełnie inaczej. Bez problemu można znaleźć firmy faktoringowe, dla których staż nie ma najmniejszego znaczenia. Z ich usług mogą skorzystać zarówno firmy ze stuletnim, dziesięcioletnim, rocznym czy nawet miesięcznym stażem. Co więcej, nie zawsze stawiane są też warunki dotyczące obrotów firmy, co jest szczególnie korzystne dla nowych firm, w przypadku których nie zawsze są one szczególnie wysokie.

W związku z tym faktoring dla nowych firm jest usługą jak najbardziej dostępną. W przeciwieństwie do wielu innych popularnych metod finansowania, wymagania stawiane przez firmy faktoringowe są bardzo niskie, dlatego też większość przedsiębiorstw powinna mieć możliwość skorzystania z ich usług.

Jaki faktoring będzie najlepszy dla nowych firm?

Jeśli chodzi o faktoring, to przypadku nowych firm kluczowe będą wspomniane już powyżej niskie wymagania w zakresie obrotów i stażu, ale nie tylko. Kluczowa będzie także wysokość prowizji, a także maksymalna wartość faktur (zazwyczaj wynosi ona między 80% a 100%).

Dla niewielkiego przedsiębiorstwa, które potrzebuje pieniędzy jak najszybciej, istotny może być także czas oczekiwania na wypłatę środków. Niektóre firmy faktoringowe deklarują nawet, że wynosi on zaledwie kilkanaście minut.

Dodaj komentarz