Startup jest firmą, która znajduje się na pierwszym etapie prowadzenia działalności. Są początkowo finansowane przez założycieli inkubatorów, którzy uważają, że jest popyt na jakiś produkt lub usługę.
Internetowe startupy
Pod koniec lat 90 startup skupiał się najczęściej na działalności internetowej. Inwestorzy podejmowali ryzyko i spekulowali na temat pojawienia się nowych rodzajów działalności. Niestety, większość tych internetowych startupów ostatecznie popadła w ruinę z powodu poważnych niedociągnięć w podstawowych planach biznesowych, takich jak brak trwałych przychodów. Jednak kilka startupów odniosło gigantyczny sukces, np. Amazon (księgarnia internetowa) i Ebay (internetowy portal aukcyjny).
Struktura prawna startupów
Jeśli chcemy założyć startup, musimy się zastanowić, jaka struktura prawna będzie do niego najbardziej pasować. Firma jednoosobowa najlepiej sprawdzi się dla założyciela, który jest jednocześnie jej najważniejszym pracownikiem. Spółki są najlepszą formą dla przedsiębiorstw, składających się z kilku wspólników. Odpowiedzialność osobistą można zmniejszyć, rejestrując startup jako spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.
Rozważania dotyczące startupów
Startupy muszą zainwestować czas i pieniądze w prowadzenie badań rynku. Pomagają one określić zapotrzebowanie na produkt lub usługę. Pamiętajmy, że rozpoczęcie działalności wymaga kompleksowego planu biznesowego, określającego misję, przyszłe wizje i cele, a także strategie zarządzania i marketingu.
Startupy muszą zadecydować, czy będą prowadzić działalność online, w biurze/w domowym biurze lub sklepie. Uzależnione jest to od oferowanego produktu lub usługi. Na przykład startup technologiczny, sprzedający sprzęt do rzeczywistości wirtualnej może potrzebować stacjonarnego sklepu, aby bezpośrednio zademonstrować klientom, złożone funkcje produktu.
Finansowanie startupów
Crowdfunding pozwala osobom, które wierzą w startup, wnosić opłaty za pośrednictwem specjalnej platformy. Startupy często zbierają fundusze za pomocą inwestorów venture capital. Jest to grupa profesjonalnych inwestorów, specjalizujących się w finansowaniu startupów. Dolina Krzemowa w Kalifornii jest znana z silnej społeczności venture capital i jest popularnym miejscem dla startupów.
Startupy mogą też skorzystać z małej pożyczki na prowadzenie działalności gospodarczej. Banki czasami mają kilka wyspecjalizowanych opcji, dostępnych dla małych firm. Aby się zakwalifikować, musimy mieć szczegółowy biznesplan.
Jeśli chcemy zdecydować się na większy kredyt, musimy pamiętać, że jest to ryzykowna opcja. Jednak jeśli mamy bezbłędną historię kredytową, możemy złożyć wniosek.Ta opcja jest szczególnie ryzykowna, jeśli nasz startup nie utrzymałby się na rynku.
Warto więc skorzystać np. z pomocy inkubatorów przedsiębiorczości, które działają w wielu polskich miastach. Możemy tam liczyć na pomoc doświadczonych biznesmenów i specjalistów.Przede wszystkim pomogą nam w sporządzeniu biznesplanu i określeniu szans na rynku. Wskażą sposoby finansowania i udzielą pomocy finansowej, marketingowej, księgowej i prawnej.