Jak założyć własny sklep internetowy?

Jak założyć własny sklep internetowy?

Internet umożliwił aspirującym przedsiębiorcom rozpoczęcie własnej działalności łatwiej, niż kiedykolwiek wcześniej. Nawet jeśli nie mamy do dyspozycji ogromnego kapitału startowego, przy odrobinie szczęścia, zaangażowania i kreatywności mamy szansę na sukces. Obecnie coraz więcej osób nie ma czasu, siły lub chęci żeby korzystać ze sklepów stacjonarnych. Stąd też stale rosnąca popularność sklepów internetowych. Mogłoby się jednak wydawać, że jest już za późno, aby znaleźć miejsce dla siebie na tym przepełnionym rynku. Wbrew pozorom jest to jednak możliwe, jeśli tylko odpowiednio się do tego zabierzemy. Wobec tego jak założyć własny sklep internetowy i zrobić to dobrze?

Jak założyć sklep internetowy

Nie musi to być wcale takie skomplikowane. Najpierw jednak musimy podjąć decyzję na temat tego, czy interesuje nas skorzystanie z jednej z wielu dostępnych platform obsługujących sklepy internetowe. Możemy oczywiście wszystko załatwić samodzielnie – zatrudnić i opłacić informatyka, zakupić hosting i domenę et cetera et cetera. Jest to jednak bardzo kosztowne i wieloetapowe rozwiązanie. Nie jest ono polecane nowym przedsiębiorcom. Za znacznie mniejszą opłatą możemy otrzymać domenę, hosting, cały motyw strony z możliwością konfiguracji, darmowe kompleksowe wsparcie techniczne, a także szeroki zakres narzędzi marketingowych i inne zależne od wybranej przez nas usługi dodatki. Zdecydować będziemy musieli tylko o niektórych zupełnie podstawowych rzeczach, takich jak nazwa domeny. Dzięki temu nasz sklep może być gotowy do działania i przyjmowania zamówień już w bardzo niedługim czasie.

O czym należy pamiętać zakładając sklep internetowy

Jeśli chodzi o samo założenie sklepu internetowego, jak widać wiele uciążliwych kroków da się pominąć. Niestety, nie jest to możliwe jeśli chodzi o ogólne formalności związane z prowadzeniem działalności zarobkowej. Jeśli przewidujemy, że nasze zarobki przekroczą próg działalności nierejestrowanej, konieczne będzie rejestracja naszej firmy w odpowiednim rejestrze – CEIDG dla jednoosobowych działalności gospodarczych i spółek cywilnych lub KRS dla pozostałych opcji. Będziemy musieli także dokonać kilku decyzji na temat sposobu prowadzenia księgowości czy też rejestracji jako płatnik VAT. Tutaj dużo zależy od profilu działalności naszego sklepu, nie da się więc udzielić jednoznacznej porady. Nie unikniemy także potrzeby stworzenia szczegółowego regulaminu sklepu, a także zadbania o odpowiednią ochronę praw osobowych (zwłaszcza w świetle RODO) klientów. Założenie firmowego konta bankowego nie jest wymagane. Pozwoli jednak uniknąć zamieszania, problemów i pomyłek mogących wystąpić w przypadku prowadzenia działalności jedynie przy pomocy konta osobistego.

Własny sklep internetowy może być ciekawym sposobem na własną działalność. Wcale nie jest takie trudne, jak pozornie mogłoby się wydawać, zwłaszcza jeśli skorzystamy z rozwiązań ułatwiających cały proces.

Dodaj komentarz