Jak sfinansować własny biznes?

Jak sfinansować własny biznes?

Sposoby na dodatkowe pieniądze

Podstawą stworzenia własnego biznesu jest dobry plan oraz pieniądze, które najczęściej pochodzą z oszczędności. Już kilka tysięcy złotych wystarczy na to, aby założyć małą własną firmę i poprowadzić ją przez kilka miesięcy. Wysokość sumy zależy od tego, w jaki sposób firma będzie prowadzona, a także co właściciel będzie potrzebował na co dzień. Warto zrobić sobie spis kosztów, początkowych wydatków, a także stałych opłat, by mieć pogląd na to, czy biznes w ogóle się opłaci. Jeśli okaże się, że spora suma nadal by się przydała, warto skorzystać z dodatkowych źródeł.

Najpopularniejszy jest kredyt gotówkowy, który oferuje już prawie każdy bank. Wystarczy mieć konto osobiste, pozytywną historię, a także zdolność kredytową. Kredyt można wziąć na siebie i zapłacić tym samym wszystkie początkowe zobowiązania, jak również kupić potrzebne narzędzia, meble, programy, samochód, czy wynająć biuro. Trudniejszym krokiem jest uzyskanie kredytu bezpośrednio na firmę, szczególnie gdy biznes dopiero jest tworzony. W innej sytuacji są biznesy istniejące na rynku przynajmniej pół roku, gdyż bank widzi jak właściciel radzi sobie finansowo i wówczas łatwiej można uzyskać dodatkowe pieniądze.

Innym sposobem jest sprzedaż niepotrzebnych rzeczy na aukcjach i giełdach, uzyskanie pieniędzy z lokat, rachunków oszczędnościowych, a nawet z giełdy. Niektóre działania są ryzykowne, ale mając podstawy teoretyczne i praktyczne, można liczyć na spore zyski. Osoby, które mają zaufanie do rodziny, mogą od niej pożyczyć pieniądze na biznes, w postaci darowizny. Zamiast prezentów urodzinowych, imieninowych, czy też rocznicowych, lepiej w takim wypadku przyjąć kopertę z pieniędzmi. Im bardziej ryzykowny pod względem finansowym biznes, tym więcej pomysłowości potrzeba, aby uzyskać pieniądze. 

Dotacje i kredyty unijne na własny biznes 

Biznes tradycyjny jest o wiele droższy niż internetowy, ponieważ dodatkowo potrzebne jest miejsce działalności, wyposażenie, parking, a także potrzeba zatrudnienia pracowników. Są to ogromne koszty, na które również można znaleźć ciekawe sposobności. Jednym z nich jest staranie się o dotacje unijne, które są udzielane na preferencyjnych warunkach.

Najbardziej znaną jest dotacja z Urzędu Pracy, na sumę około 20 tysięcy złotych, bezzwrotna pod warunkiem utrzymania firmy przez rok czasu. Dotacje unijne z organizacji typowo unijnych są na wyższe kwoty, takie jak 40, 60 a nawet 100 tysięcy złotych. W każdym przypadku trzeba przedstawić szczegółowy biznesplan uwzględniający aktualną sytuację oraz wnioski na kolejne lata. Specjalna komisja bada zyskowność przedsięwzięcia i na tej podstawie przekazuje opinię pozytywną lub negatywną.

W przypadku wysokich sum na własny biznes, są one oprocentowane, natomiast na o wiele mniejsze kwoty niż w banku. Ta forma jest bardzo opłacalna dla różnych biznesów, tradycyjnych, innowacyjnych, start-upów, ponieważ pieniądze można zacząć spłacać nawet po 3 latach prowadzenia działalności. Biznes należy prowadzić zgodnie z harmonogramem, a w razie zmian, wszystko musi być odnotowane w dokumentacji.

Udzielona pożyczka doskonale sprawdza się dla biznesów, które wymagają zakupu bardzo drogiego technicznego wyposażenia, czy nowoczesnego sprzętu, który jest podstawą działalności. W niektórych przypadkach pożyczka może być również wydana na opłacenie obowiązkowych opłat, jak choćby podatek do urzędu skarbowego, czy ubezpieczenie zdrowotne i społeczne. W każdym przypadku podpisywana jest umowa, która wszystko dokładnie określa, przez cały okres kredytowania unijnego. 

Dodaj komentarz