Kredyt samochodowy co to jest i czy warto go brać?

Kredyt samochodowy co to jest i czy warto go brać?

Mało kto jest w stanie zakupić własne cztery kółka za gotówkę, zwłaszcza, jeśli wymarzył mu się samochód nowy i nowoczesny. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z naszych marzeń. Już od wielu lat na rynku produktów bankowych dużą popularnością cieszą się kredyty samochodowe. Dla osoby, która wcześniej nie kupowała żadnego pojazdy na kredyt ten termin może wydawać się nieco tajemniczy. W takim razie kredyt samochodowy co to jest? Czy jest opłacalny?

Czym jest kredyt samochodowy?

Jest to kredyt celowy, a więc powinien być spożytkowany na jasno określony sposób. W tym wypadku chodzi oczywiście o zakup na ogół samochodu, chociaż mogą to być także inne pojazdy. Od zwykłego kredytu gotówkowego różni się on kilkoma szczegółami. Po pierwsze, często udzielany jest on na nieco atrakcyjniejszych warunkach, a także umożliwia się rzadziej spotykane formy spłaty kredytu. Poza tradycyjnym kredytem, kiedy to spłacamy ratę kapitało-odsetkową są także dwie inne możliwości. Jednym z nich jest tak zwany kredyt „balonowy”, który charakteryzuje się tym, że z czasem jego raty rosną, a nie spadają. Ostatnia z nich jest zazwyczaj najwyższa. Ciekawą opcją jest także kredyt jednoratowy, w którym część kosztu auta pokrywamy od razu, a resztę spłacamy w jednej racie po upływie określonego czasu (może to być nawet kilka lat).

Dlaczego kredyt samochodowy jest taki tani?

Jak zostało już wspomniane, często przy kredycie samochodowym możemy liczyć na lepsze warunki niż gotówkowym – mowa tu między innymi o oprocentowaniu. Wiąże się to z tym, jakie jest zabezpieczenie takiego kredytu. Najczęściej spotykane są trzy rozwiązania. Po pierwsze, zastaw rejestrowy, kiedy to bank udzielający kredytu wpisujemy do rejestru pojazdu. Po drugie, przewłaszczenie – oznacza ono, że do momentu spłaty kredytu faktycznym właścicielem pojazdu jest bank.

Trzecia forma zabezpieczenia to zarzeknięcie się na rzecz banku jakichkolwiek wpływów z polisy AC. Bywa, że udziela się także kredyty bez zabezpieczenia, są one jednak bardzo drogie. To właśnie dzięki zabezpieczeniom bank może pozwolić sobie na ryzyko związane z udzielaniem kredytów na bardziej opłacalnych warunkach. Jeśli zastanawia nas, gdzie kredyt samochodowy https://zwolen.habzafinanse.com.pl/ można otrzymać, odpowiedź brzmi: niemal w każdym banku. Jest to produkt bardzo popularny, wobec tego warto zapoznać się z jak największą ilością ofert, zanim podejmiemy jakąkolwiek decyzję.

Czy warto brać kredyt samochodowy?

Tak, ale tylko jeśli nie stać nas na samochód za gotówkę, a bardzo nam na nim zależy i wiemy, że raty nie będą dla nas wyzwaniem. Kusić mogą atrakcyjne warunki oferowane przed kredytodawców, ale należy pamiętać, że podyktowane one są formą zabezpieczenia takiego kredytu. Jeśli obawiamy się, że mogą pojawić się problemy z terminową spłatą zadłużenia, powinniśmy zrezygnować z takiego pomysłu.

Pytania kredyt samochodowy co to jest czy gdzie kredyt samochodowy można dostać zadają często zwłaszcza osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z motoryzacją. Warto zadbać o uzupełnienie wiedzy na ten temat, ponieważ może się nieraz w życiu przydać.

Dodaj komentarz