Stal nierdzewna 4H13, X46Cr13, AISI 420

Stal nierdzewna 4H13, X46Cr13, AISI 420

Stal nierdzewna znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Jest wykorzystywana począwszy od przemysłu ciężkiego do bardzo precyzyjnej techniki.

Kilka słów o historii stali

Stal nierdzewna została opatentowana przez niemieckich inżynierów Kruppa w 1912 roku. Po raz pierwszy nazwy “stal nierdzewna” użył angielski inżynier Harry Brearley. Nazwą tą określił swój wynalazek mieszanki żelaza, węgla oraz chromu. Odkryto, że mieszanka ta poddana działaniom octu oraz soku z cytryny nie rdzewieje.

Rodzaje stali nierdzewnej

W zależności od sposobu produkcji, oraz sposobu wytwarzania stal nierdzewna może różnić się strukturą i właściwościami. Zasadniczo wyróżnia się cztery główne rodzaje: stal austenityczna, stal ferrytyczna, stal martenzytyczna, oraz stal ferrytyczno-austenityczna duplex. Każdy rodzaj składa się z kilku gatunków stali. Przeważa produkcja stali austenitycznej – wynosi ona około 70% całości produkowanej stali nierdzewnej.

Zastosowanie stali nierdzewnej

Stal nierdzewna w przemyśle chemicznym

Stal nierdzewna wykorzystywana jest do budowy wszelkiego rodzaju zbiorników, naczyń, reaktorów i innego wyposażenia przeznaczonego do wykorzystania w przemyśle chemicznym. Zastosowanie w przemyśle chemicznym znajduje austeniczna stal nierdzewna.

Stal nierdzewna w przemyśle spożywczym

Stal nierdzewna wykorzystywana jest do wyrobu urządzeń i maszyn przemysłu spożywczego. Ze względu na swoje walory – trwałość i estetyka – jest materiałem przeznaczonym do wykonania wyposażenia służącego do przechowywania, transportu oraz przetwórstwa w przemyśle spożywczym.

Stal nierdzewna w przemyśle papierniczym

Wyposażenie zakładów celulozowych oraz zakładów papierniczych jest praktycznie w całości wykonane ze stali nierdzewnej. Stosuje się tu najczęściej gatunki wysokostopowe.

Stal nierdzewna a sprzęt AGD

Stal nierdzewna to podstawowy surowiec to podstawowy surowiec przeznaczony do wyrobu garnków, misek, sztućców oraz wielu innych urządzeń wykorzystywanych w kuchni. Urządzenia wykonane ze stali nierdzewnej to urządzenie wysokiej klasy i jakości, w związku z czym ciągle wzrasta poziom ich zapotrzebowania.

Stal nierdzewna w produkcji energii

Stal nierdzewna konieczna jest zarówno do elektrowni “tradycyjnych”, opalanych węglem czy gazem, jak również dla elektrowni jądrowych. Wymagane jest tu zastosowanie wysokostopowych gatunków.

Stal nierdzewna w ochronie środowiska

Inwestycje służące ochronie środowiska są wciąż rozbudowywane. Przy budowie dużej ich części niezbędne jest – i wciąż będzie – wykorzystanie stali nierdzewnej.

Stal nierdzewna w przemyśle samochodowym

Przeciętnie w każdym samochodzie znajdują się urządzenia wykonane ze stali nierdzewnej sięgające masy nawet do 20 kg. Są to przeważnie rury wydechowe i katalizatorowe wykonane z austenitycznej stali nierdzewnej lub z gatunków ferrytycznych.

Stal nierdzewna w transporcie

Stal nierdzewna w transporcie przeznaczona została głównie do budowy specjalistycznych kontenerów. Określa się je jako kontenery wielozadaniowe, gdyż po każdorazowym wyczyszczeniu i zdezynfekowaniu służą do przewozu różnego rodzaju towarów.

Zalety stali nierdzewnej

Zaletą stali nierdzewnej jest głównie jej trwałość i funkcjonalność. Jest ona odporna na czynniki budujące korozję metali, odporna zarówno na wysokie, jak również niskie temperatury, można jej używać w środowisku o niesprzyjających, agresywnych czynnikach. Jej zaletą jest również estetyka, prezentowana w bogactwie rodzajów powierzchni od gładkich, o lśniącym połysku, poprzez matowe, z tłoczonymi wzorami po koloryzowane.

Wyroby – stal nierdzewna 4H13, X46Cr13, AISI 420

Stal nierdzewna 4H13, X46Cr13, AISI 420 służy do wyrobu różnego rodzaju blach cienkich lub grubych, różnego rodzaju prętów okrągłych, prętów kutych i płaskowników kutych, taśm i drutów oraz odkuwek – swobodnie kutych lub matrycowych. Wyroby ze stali nierdzewnej przeznaczone są do budowy zarówno dużych urządzeń, jak np. zbiorniki czy cysterny jak również do urządzeń mikroskopijnych jak choćby narzędzia chirurgiczne.

Szerokie zastosowanie stali nierdzewnej sprawia, że w ostatnich latach zaczęła być coraz powszechniej stosowana.

Dodaj komentarz