Praca sezonowa w Polsce

Praca sezonowa w Polsce

Zbiory truskawek, borówki, fasoli czy ziemniaków – polscy rolnicy każdego roku chętnie zatrudniają pracowników do pracy sezonowej. Zatrudnienie sezonowe oznacza, że jest oferowane w danym czasie, na konkretny okres. To dlatego chętnie z takiej formy zatrudnienia korzystają osoby chwilowo bezrobotne albo ci, którzy dopiero przyjechali do naszego kraju i jeszcze nie znaleźli stałej pracy.

Praca sezonowa w naszym kraju to nie tylko realizacja obowiązków zawodowych w sektorze rolnym. Taka zdarza się powszechnie także w przemyśle, gastronomii, branży nieruchomości czy budowlanej. Wszędzie tam, gdzie okresowo pracodawca potrzebuje zwiększoną liczbę pracowników, ale nieopłacalne staje się dla niego ich utrzymywanie na etat, przez długi czas.

Osoby, które chętnie podejmują pracę sezonową, bardzo często rejestrują się w agencji pośrednictwa pracy. To takie podmioty wykorzystują chętnie outsourcing pracowniczy, czyli wynajem pracowników o określonych kwalifikacjach do cyklicznych zadań. Rejestracja w agencji pracy zapewnia jednak ciągłość zatrudnienia, tyle że nie u jednego pracodawcy.

Kto podejmuje się pracy sezonowej?

Tak jak Polacy chętnie wybierają się na zbiory do Niemiec czy Holandii, tak do nas przyjeżdżają Ukraińcy. To oni rejestrują się w agencjach pracy i liczą na outsourcing pracowniczy. Dzięki temu mogą liczyć chociaż na czasowe zatrudnienie w sytuacji, kiedy jeszcze samodzielnie nie potrafią funkcjonować na polskim rynku pracy. Agencja zapewnia im pracę i dodatkowe bonusy – to nierzadko zakwaterowanie i dowóz na miejsce wykonywania zawodowych obowiązków.

Najwięcej ofert pracy sezonowej jest w Polsce oczywiście od wiosny do końca jesieni. Nie brakuje jednak takich, które aktualne są w ciągu całego roku. Wszystko zależy od branży, w jakiej działa przedsiębiorstwo zatrudniające pracowników na określony czas.

Korzyści z realizacji pracy sezonowej czerpie zarówno pracownik, jak i pracodawca. Ten pierwszy może liczyć na wynagrodzenie finansowe, które przydaje się nierzadko w momencie chwilowego braku pracy. Pracodawca może zaś rozwijać działalność przy jednoczesnej minimalizacji kosztów, jakie wiążą się z koniecznością zatrudniania kadry na cały etat.

Praca sezonowa to w naszym kraju ważna dziedzina zawodowa, która zasila gospodarkę. Wraz ze zwiększającymi się możliwościami rozwoju, wydaje się oczywistym, że polscy pracodawcy coraz częściej będą korzystać z zatrudniania specjalistów o danych umiejętnościach tylko na dany czas, niezbędny do wykonania zadania.

Dodaj komentarz