Po czym rozpoznać prawdziwy miód i gdzie kupić dobry miód? 

Po czym rozpoznać prawdziwy miód i gdzie kupić dobry miód? 

Miód to chętnie kupowany przez nas produkt. Można go wykorzystywać na wiele sposobów, np. jako słodzik do herbaty, kawy i mleka czy dodatek do mięs i sosów. Doskonale smakuje również w połączeniu ze słodkim twarożkiem na kanapce. Jednak czy wiesz, że miód, który większość kupuje, najczęściej jest sztuczny? Jak rozpoznać naturalny miód? Gdzie kupić dobry miód? Sprawdź!

Gdzie kupić dobry miód?

Wydaje Ci się, że prawdziwy miód można kupić w każdym sklepie? Nic bardziej mylnego! Miód to produkt, który co prawda, można znaleźć w hipermarketach, jednak praktycznie zawsze jest to miód sztuczny. To nie jest odpowiednie miejsce na poszukiwanie prawdziwego miodu. Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić dobry miód, czyli prawdziwy, wiedz, że najbezpieczniejszą opcją jest zakup bezpośrednio u sprawdzonego pszczelarza, w sklepach online ze zdrową żywnością i specjalistycznych sklepach miodowych. Doskonałym przykładem jest tutaj firma Huzar, która już od 25 lat zajmuje się sprzedażą miodów z najbardziej ekologicznych regionów nie tylko Polski, ale całego świata!

Prawdziwy miód – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Najważniejsze jest to, abyś kupował wyłącznie miody, na których znajduje się etykieta. Powinny być umieszczone na niej cenne informacje takie, jak chociażby nazwa miodu odmianowego – np. lipowy, gryczany, spadziowy itp. Na etykiecie powinna widnieć także nazwa pasieki, z jakiej pochodzi ten konkretny miód.

Zwróć uwagę również na to, czy podano datę zbioru i rozlewu miodu. Biorąc pod uwagę fakt, że miód ma najlepsze właściwości do 3 lat od momentu zbioru, to bardzo ważne! Zainteresuj się także składem miodu – dobry miód nie powinien zawierać takich substancji jak fruktozowy syrop kukurydziany czy glukoza. Niestety często są one dodawane, aby np. rozcieńczyć miód, to z kolei powoduje, że produkt traci cenne składniki korzystne dla zdrowia.

Co więcej, na miodach często widnieje napis „Mieszanka miodów pochodzących z państw członkowskich UE i spoza UE”. Wówczas również powinna zapalić Ci się w głowie czerwona lampka, ponieważ najczęściej te produkty pochodzą z Chin i są uzyskiwane z roślin, które mogą powodować alergie. Wybierając je, nigdy do końca nie wiesz, skąd one pochodzą i jak wyglądał proces produkcji.

Jak sprawdzić, czy miód jest prawdziwy?

Dobry, prawdziwy miód wyróżnia się pełnym i bogatym smakiem. Dowiedziałeś się już, gdzie kupić dobry miód, ale czy wiesz, jak możesz go odróżnić od fałszywego miodu? Jest na to kilka sposobów, a jednym z nich jest test ściekania. Wystarczy, że nałożysz odrobinę miodu na łyżeczkę i jednostajnym strumieniem będziesz go lać na talerzyk. Miód powinien ściekać równomiernie i tworzyć stożek.

Możesz przeprowadzić również test wagi. Pamiętaj, że prawdziwy miód jest ciężki, zatem w 1-litrowym słoiku nie powinno znajdować się mniej niż 1,4 kg miodu. Jeśli produkt ma mniejszą wagę, to możesz podejrzewać, że nie do końca jest naturalny.

Kolejnym sposobem jest test rozpuszczania. Uzupełnij szklankę zimną wodą i dodaj łyżeczkę miodu. Powinien rozpuszczać się nieregularnie, tworząc przy tym smugi w wodzie.

Innym sposobem jest sprawdzenie, czy miód się krystalizuje – to naturalny proces zachodzący w prawdziwym miodzie. Podkreślamy, że miód, jeśli będzie przechowywany w odpowiednich warunkach, jest bezpieczny do spożycia przez nawet kilka lat.

Dodaj komentarz