Jezioro Toba – najważniejsze informacje

Jezioro Toba – najważniejsze informacje

Indonezja to kraj bardzo bogaty pod względem geograficznym. Znajdują się tam nie tylko wulkany i dżungle, ale także zbiorniki wodne w tym wulkaniczne jezioro Toba. Jest to największe jezioro w całym Archipelagu Malajskim i znajduje się na Sumatrze. Mimo że ma aż 100 km długości i 35 km szerokości, to w skali największych jezior świata plasuje się na dość odległym miejscu. Przyciąga jednak uwagę turystów z całego świata i jest wizytówką Indonezji. Zobacz, jak powstało jezioro Toba i co warto o nim wiedzieć, zanim je odwiedzisz.

Historia powstania jeziora Toba

Szacuje się, że jezioro powstało ponad 70 tysięcy lat temu. Miało to miejsce po wybuchu tzw. superwulkanu. Był to jeden z najsilniejszych wybuchów w dziejach całego świata i spowodował nuklearną zimę. To zdarzenie było realnym zagrożeniem dla całego gatunku ludzkiego. W tamtych czasach ludzie nie byli w stanie poradzić sobie z tak poważnym ochłodzeniem, a większość z nich po prostu zginęła. Zmiany klimatu, które wtedy nastąpiły, wywołały wiele ograniczeń, a życie na Ziemi na chwilę stanęło w miejscu. Podczas wybuchu wulkan wyrzucił z siebie tysiące kilometrów sześciennych popiołu, magmy i innych pyłów. Przez to wytworzyło się ok. 10 mln ton kwasu siarkowego, który odbijał światło słoneczne i unosił się w powietrzu przez bardzo długi czas. Na szczęście po długim czasie sytuacja uległa poprawie, a życie na Ziemi zaczęło się powoli odbudowywać. Trzeba przyznać, że majestatyczne jezioro Toba ma bardzo ponurą historię powstania.

Jezioro Toba i wyspa Samosir

Jezioro Toba jest tak ogromne, że na jego środku znajduje się wyspa o nazwie Samosir. Jest to miejsce bardzo fascynujące pod względem kultury i ludności, która je zamieszkuje. Do początku XX wieku wyspę zamieszkiwał lud kanibali. Obecnie jednak żyją tu Batakowie, którzy są bardzo pozytywnie nastawieni do siebie oraz turystów. Mieszkańcy wyspy budują charakterystyczne domy, które swoim kształtem przypominają łódki. Batakowie są z reguły ludźmi wykształconymi, a prawie połowa mieszkańców deklaruje, że jest protestantami. Na wyspę można dopłynąć promem lub łodzią, a na lądzie warto poruszać się skuterem. Jest to jeden z najpopularniejszych środków transportu w całej Indonezji i nie powinniśmy mieć problemu z tym, aby go wypożyczyć. Okolice jeziora Toba http://duabenua.com/pl/blog/jezioro-toba/ są bardzo ciekawe i zasługują na uwagę turystów, którzy odwiedzają Sumatrę. Dojazd w tamte rejony nie powinien nikomu sprawić problemu, a ta część wyspy jest stosunkowo dobrze skomunikowana.

Dodaj komentarz