Jakie zasady powinno spełniać siani przeznaczone do żywienia koni?

Jakie zasady powinno spełniać siani przeznaczone do żywienia koni?

Siano to doskonała pasza objętościowa dla konia. Bardzo dobrze wypełnia żołądek zwierzęcia i gwarantuje uczucie sytości. Co więcej, hodowla tych pięknych stworzeń bez siana udać się nie może. Pasza ta dostarcza minerałów, witamin i innych ważnych składników. Wpływa też doskonale na kondycję psychiczną zwierząt. Dowiedz się jakie siano jest najlepsze dla konia i jak dobrze je przechowywać.

Jakie siano jest najlepsze na pasze dla koni?

W rolnictwie siano może spełniać różne funkcje, jednakże najpopularniejsze zastosowanie dotyczy wykorzystania tego produktu w formie paszy dla koni. Najlepsze dla zwierząt siano to takie, które pochodzi z pierwszego pokosu skoszone z początkiem kwitnienia. Wynika to z tego, że wówczas ma najwięcej cennych składników odżywczych.

Jakiego siana nie można dawać koniom?

Absolutnie nie można dawać koniom siana świeżo skoszonego. Pasza, podana krótko po zebraniu wywoła u zwierzęcia trudne dolegliwości zdrowotne, na przykład wzdęcia. Co więcej, może też wywołać zapalenie tworzywa kopytnego, czyli ochwatu u konia. Jest to choroba, która zaburza dobrą pracę narządów wewnętrznych. W ostateczności przyczynia się do niedotlenienia, a także niedokrwienia tworzywa kopytnego. Bez odpowiedniej reakcji można tym sposobem doprowadzić do martwicy tkanek. Siano musi przejść okres fermentacji, który trwa od 6 do 8 tygodni. Dopiero wtedy może być podane w formie paszy.

Jak przechowywać siano przeznaczone na paszę dla konia?

Siano musi być tak przechowywane, aby nie było mowy o rozwoju pleśni i wilgoci. Można umieszczać materiał w kostkach lub belach. Najważniejsze, żeby nie było za bardzo ściśnięte i mogło oddychać. W tym celu przyda się profesjonalna owijarka do bel. Tak przygotowane siano należy przechowywać w suchych, zacienionych i przewiewnych miejscach. Co więcej, taka pasza nie może być też narażona na gwałtowne zmiany temperatury. Dzięki temu siano zachowa wszystkie potrzebne wartości odżywcze i będzie odpowiednie do karmienia zwierząt.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas przechowywania siana na pasze?

Zanim siano przeznaczy się do przechowywania, musi być ono najpierw dobrze przesuszone. W tym celu najlepiej zostawić materiał jeden dzień na polu. Trzymanie niedosuszonego i złożonego w magazynie w bardzo dużej ilości siana doprowadzi do tego, że pasza zwyczajnie się zaparzy. Jest to niebezpieczne, gdyż w takiej sytuacji może dojść do samozapłonu. Co więcej, gdy nie pojawi się nawet ten straszny scenariusz siano i tak się zmarnuje. Wówczas najpewniej zostanie pokryte niebieskim nalotem charakteryzującym się brzydkim wyglądem i okropnym zapachem. Warto zdawać sobie sprawę także z tego, że nalot może wywołać też reakcję alergiczną, gdyż będzie ulatniał się w powietrzu. Nie wolno też zbierać zanieczyszczonego siana, gdyż taki stan rzeczy doprowadzi do powstania silnych toksyn.

Dodaj komentarz