Jak zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego?

Jak zwiększyć szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego?

Bardzo często do spełnienia marzeń o własnym mieszkaniu niezbędne okaże się zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Nikt nie wchodzi w tak kosztowne i długoterminowe zobowiązanie wobec banku z radością, ale lepszej opcji aktualnie nie ma. Problem w tym, że kredyt dla młodych na własne mieszkanie nie jest wcale tak łatwo dostać, jak mogłoby się wydawać. W takim razie jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego?

Weź kredyt z co najmniej jedną osobą

Można próbować wnioskować o kredyt hipoteczny samodzielnie, ale takie działanie ma bardzo małe szanse na powodzenie. Konieczna byłaby wtedy nie tylko pozytywna historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej, ale także bardzo wysoka zdolność kredytowa. W praktyce jest to niemal niemożliwe.

Sytuacja zmienia się, kiedy kredyt bierzemy wspólnie z inną osobą lub osobami. Wspólna zdolność kredytowa jest wyższa, a w razie braku terminowej spłaty rat bank będzie mógł zgłaszać roszczenia wobec obu dłużników.

Bardzo często kredyty biorą wspólnie małżeństwa, ale nie ma takiego wymogu. Kim jest więc poręczyciel kredytu? Można wziąć wspólny kredyt hipoteczny pozostając w niesformalizowanym związku, można także taki kredyt zaciągnąć wspólnie z członkiem rodziny, przyjacielem, a nawet zupełnie obcą osobą. Liczy się jedynie to, jak wysoka jest zdolność kredytowa danej osoby.

Warto także wspomnieć, że kredytobiorców nie musi być dwóch. Można także na przykład poprosić o uczestnictwo w kredycie jeszcze trzecią osobę, aby w ten sposób jeszcze bardziej zwiększyć swoje szanse na jego otrzymanie.

Zadbaj o swoją historię kredytową

Wysokie zarobki i niskie wydatki to nie wszystko, jeśli chodzi o kredyt dla młodych na mieszkanie. Nie bez znaczenia jest także historia kredytowa. Negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej mogą bardzo źle wpłynąć na prawdopodobieństwo otrzymania wymarzonego kredytu.

Wbrew pozorom pusta historia kredytowa także nie jest optymalnym rozwiązaniem. W takiej sytuacji bank nie wie, jak zachowa się dany klient podczas spłaty kredytu, czy jest wiarygodny i godny zaufania. Wobec tego pusta historia kredytowa w praktyce jest niewiele lepsza niż historia negatywna.

Warto wobec tego już na jakiś czas przed zawnioskowaniem o kredyt zadbać o budowanie pozytywnej historii kredytowej. Można to robić chociażby poprzez zaciąganie tanich, niewielkich kredytów bądź branie na przykład sprzętu elektronicznego na raty. Nie chodzi tu o to, aby się zadłużać i pogarszać swoją sytuację finansową – warto to robić tylko pod warunkiem, że będziemy w stanie te zobowiązania terminowo spłacać.

Dodaj komentarz