Jak w praktyce wygląda inwestowanie w kryptowaluty?

Jak w praktyce wygląda inwestowanie w kryptowaluty?

Tym, którzy jeszcze nie mieli bezpośrednio do czynienia z kryptowalutami, a jedynie słyszą o nich w mediach i od innych osób, mogą się one wydawać czymś niezwykle tajemniczym i skomplikowanym. Zwłaszcza, kiedy eksperci zaczynają przerzucać się skomplikowanymi pojęciami, nie wykorzystywanymi w innych kontekstach.

W takich sytuacjach często padają pytania o to, jak w praktyce wygląda proces inwestowania w kryptowaluty. Czy jest on złożony? Jakich umiejętności wymaga i kto sobie z nim poradzi? Wszystkie te kwestie chcielibyśmy szczegółowo wyjaśnić w tym materiale.

Inwestycja w kryptowaluty przypomina obrót obcymi walutami

W rzeczywistości proces inwestowania w kryptowaluty jest znacznie prostszy niż mogłoby się wydawać. Najbliżej jest mu do obrotu obcymi walutami, ponieważ co prawda między kryptowalutami a tradycyjnymi walutami występują spore różnice, ale wciąż mówimy tutaj o środkach płatniczych, więc są też podobieństwa. Podstawową strategią inwestycyjną w świecie kryptowalut jest zainwestowanie w kryptowalutę z dużym potencjałem i czekanie, aż cena wzrośnie, aby móc sprzedać ją z zyskiem.

W przypadku kryptowalut potencjalny zysk jest naprawdę spory, ponieważ nie mówimy tu o wzrostach rzędu kilka-kilkanaście, ewentualnie kilkadziesiąt groszy na jednostce, jak w przypadku walut tradycyjnych, a powiększeniu się wartości nawet kilkunastokrotnie. Oczywiście, za dużą potencjalną stopą wzrostu stoi spore ryzyko.

Kryptowaluta może zdrożeć, ale jej wartość może też z różnych powodów zacząć spadać – i to znacząco, prowadząc do dużych strat. Trzeba więc inwestować mądrze i robić dokładny research (przy czym nigdy niczego nie da się w stu procentach przewidzieć, więc nawet najlepsi muszą być gotowi na pewne straty).

Można mówić o inwestycjach krótkoterminowych i długoterminowych. W tym pierwszym przypadku niezbędne jest częste sprawdzanie kursów kryptowalut, aby błyskawicznie reagować na zmiany na rynku, kupować, sprzedawać i wymieniać to, co aktualnie się opłaca. Zaś w drugim po prostu kupujemy kryptowalutę i “zapominamy” o niej na długie miesiące, a nawet lata zanim zacznie się zwracać.

Łatwo się nauczyć, trudno w pełni opanować

Podstawy obrotu kryptowalutami są bardzo proste i każdy powinien być w stanie je przyswoić w zaledwie chwilę. Najlepsi dysponują jednak ogromną wiedzą i doświadczeniem, których nie da się zdobyć w jeden dzień. Ważne jest więc, aby cały czas się rozwijać i szukać rzetelnych źródeł informacji.

Zwłaszcza na początku lepiej inwestować niewielkie sumy, ponieważ ryzyko popełnienia jakiegoś błędu jest dość znaczące. Grunt, to uczyć się na błędach (najlepiej czyichś, ale swoich również) i cały czas iść do przodu.

Dodaj komentarz