Jak sprawdzić BIK?

Jak sprawdzić BIK?

Jeżeli planujesz w najbliższym czasie wzięcie kredytu hipotecznego lub pożyczki gotówkowej, to musisz się do tego dobrze przygotować. W przeciwnym razie mogą się spotkać przykre w konsekwencjach niespodzianki. Zwłaszcza jeżeli na przykład wpłaciłeś już zaliczkę na zakup nowego mieszkania.

Jak się przygotować do wzięcia kredytu?

Zanim zaczniesz szukać dla siebie najlepszej oferty kredytowej, to w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić swoją historię kredytową. Po co to robić i jak sprawdzić BIK? Należy to zrobić, żeby sprawdzić czy aby przypadkiem nie ma tam jakiejś informacji, która mogłaby spowodować, że bank odmówi nam udzielenia kredytu. Sama procedura pobierania raportu BIK jest bardzo prosta: wystarczy odwiedzić stronę internetową Biura Informacji Kredytowej i założyć tam bezpłatne konto, a następnie wygenerować dokument. Otrzymany raport możemy przeanalizować sami lub poprosić o pomoc doradcę kredytowego.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na naszą wartość punktową. Jeżeli jest wysoka, to nie mamy się czego obawiać, gorzej jednak kiedy jest stosunkowo niska. Wtedy musimy ustalić co jest przyczyną niskiej punktacji. Czy są to bieżące opóźnienia w spłacie rat czy może jakaś sprawa z przeszłości. Jeżeli nasza historia wymaga lekkiej poprawy, to warto na pewien czas wstrzymać się z procesem starania się o kredyt, zwłaszcza jeżeli słaba punktacja jest spowodowana zbyt dużą liczbą zapytań.

Jak poprawić swoją historię kredytową?

Jeżeli wiesz już jak sprawdzić BIK https://finanse.net.pl/jak-sprawdzic-bik/, to pora przejść do kolejnego etapu, czyli do poprawy swojej historii kredytowej. Często jest tak, że naszą punktację zaniżają liczne zapytania o kredyt. Jeżeli nieświadomie wędrowaliśmy od banku do banku i każdy z nich odnotowywał w zapytanie w BIK-u, to w ten sposób zamknęliśmy sobie drogę do uzyskania kredytu w niektórych bankach. Nie na zawsze oczywiście, ale na pewien czas. Często wystarczy odczekać na przykład miesiąc, w niektórych przypadkach okres ten może trwać nawet trzy miesiące.

Wszystko zależy od tego ile tych zapytań było i kiedy zostały zrobione. Jeżeli powodem niskiej punktacji są bieżące opóźnienia w spłacie kredytów, to jak najszybciej powinniśmy je uregulować i również odczekać minimum miesiąc. Po uregulowaniu zaległości raport powinien się zaktualizować, a Twoja ocena kredytowa powinna wzrosnąć. W przypadku, gdy powodem słabej oceny są zaległości z przeszłości, to należy wysłać do danego banku odpowiednie pismo z prośbą o wycofanie niekorzystnych wpisów. Jeżeli bank przychyli się do naszej prośby i wycofa taki wpis, to przy kolejnej aktualizacji raportu nasza ocena również powinna wzrosnąć.

Dodaj komentarz