Czym są kryptowaluty i jak zacząć inwestowanie? 

Czym są kryptowaluty i jak zacząć inwestowanie? 

Kryptowaluty, choć są popularnym tematem, to dla wielu osób dalej bardzo tajemniczym. Sposób ich działania nie jest oczywisty, ale już samo inwestowanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Z tego względu stale rośnie zainteresowanie tematem. Warto jednak zapoznać się z podstawowymi zasadami ich działania oraz samego inwestowania. Czym są kryptowaluty? Zobacz, jak działają i czy warto rozpocząć przygodę z inwestowaniem. 

Czym są kryptowaluty? 

Kryptowaluty to najprościej ujmując cyfrowe pieniądze. Są one zabezpieczone za pomocą kryptografii. Mogą działać jako środek płatniczy podczas sprzedaży, zakupu, lub też obrotu towarami i usługami. Co ważne, transakcje kryptowalutami nie wymagają pośrednika, jakim jest bank. Z racji tego, że są to cyfrowe aktywa, to nie występują tylko w formie elektronicznej. Oznacza to, że nie możemy posiadać ich fizycznie.

Co więcej, niektóre kryptowaluty są w pełni zdecentralizowane. Oznacza to, że nie podlegają kontroli żadnej centralnej jednostce. Są także kryptowaluty, które są emitowane przez firmy i zarządzane przez grupę osób posiadających kontrolę większościową. Kryptowaluty są chronione za pomocą kryptografii. Jest to metoda zabezpieczenia informacji poprzez kodowanie i szyfrowanie.

Jak zacząć inwestowanie w kryptowaluty? 

Najpopularniejszym sposobem na zakup kryptowalut jest założenie specjalnego portfela oraz konta na wybranej giełdzie kryptowalutowej. Takie giełdy umożliwiają wygodny handel wirtualnymi aktywami. Przez to giełdy kryptowalut są centrum inwestowania. Obecnie funkcjonuje już kilkaset kryptogiełd. Jednak zdecydowana większość działa na bardzo podobnych zasadach, co tradycyjne giełdy. Łączą one w sobie funkcje brokerów oraz klasycznych giełd, np. papierów wartościowych. Giełdy kryptowalut odpowiadają za wykonywanie zleceń oraz wprowadzanie kryptowalut do obrotu. Jednocześnie udostępniają platformy inwestycyjne. Te z kolei pozwalają na zawieranie transakcji i śledzenie cen oraz analizowanie wykresów.

Bitcoiny oraz inne kryptowaluty możemy zakupić po założeniu bezpłatnego konta na wybranej giełdzie. Jest to proste działanie i zajmuje niewiele czasu. Jak to zrobić? Wystarczy założyć konto na giełdzie i potwierdzić swoją tożsamość. Stąd już prosta droga do kupna kryptowalut. Pamiętaj, że przy zakładaniu konta trzeba podać dane osobowe oraz poddać się weryfikacji tożsamości. Dzięki temu zwiększane jest bezpieczeństwo użytkowników. 

Sam proces kupna kryptowalut oraz ich sprzedaży jest bardzo podobny, jak w przypadku giełd papierów wartościowych, czy też rynku forex. Po zalogowaniu się na swoje konto musisz złożyć zlecenie o określonych parametrach, takich jak cena, liczba nabywanych jednostek itp. Następnie czekasz na zrealizowanie transakcji. Inwestowanie w kryptowaluty jest dla każdej osoby, która dostrzega potencjał w tym rynku. Warto jednak pamiętać, że oprócz możliwości uzyskania wysokich stóp zwrotu, inwestowanie w kryptowaluty wiąże się także z ryzykiem. W waluty cyfrowe mogą obecnie swobodnie inwestować ludzie z niemalże całego świata.

Dodaj komentarz