Co warto zobaczyć w Gdyni?

Co warto zobaczyć w Gdyni?

Gdynia to miasto na prawach powiatu należące do województwa pomorskiego. Wraz z Gdańskiem i Sopotem tworzy „Trójmiasto”. Zgodnie z danymi GUS w 2020 miasto było zamieszkiwane przez ponad 245 tysięcy osób. Jeśli chcesz dowiedzieć się o tym co aktualnie dzieje się w mieście to sprawdź wiadomości Gdynia publikowane na portalu twojagdynia.pl, a jeśli chcesz dowiedzieć się o tym co godnego uwagi jest w mieście i co koniecznie warto w nim zobaczyć to czytaj dalej – dowiesz się więcej na ten temat.

​Statek-muzeum „Dar Pomorza”

Niegdyś statek przycumowany do nabrzeża w Gdyni był miejscem w którym szkolili się marynarze. Dzisiaj jest niezwykłym muzeum otwartym dla zwiedzających. Sam statek jest sam w sobie niezwykłą atrakcją, został on zbudowany w roku 1909 w stoczni Blohm & Voss w Hamburgu. Jego przeznaczeniem było służyć jako statek szkolny niemieckiej marynarki handlowej. W 1929 został zakupiony Szkoły Morskiej w Gdyni, a od 1982 roku został zamieniony na statek-muzeum i jest oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Zwiedzając statek można poznać i przyjrzeć się z bliska temu w jaki sposób funkcjonował i jakie posiadał wyposażenie. Można obejrzeć pomieszczenia mieszkalne załogi, a w jednym z kabin oficerskich znajduje się wystawa pamiątek z domu Karola Olgierda Borchardta – był to starszy oficer tego statku w latach przed drugą wojną światową.

​Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Uformowane w 1953 roku muzeum gromadzi eksponaty bezpośrednio związane z Marynarką Wojenną Rzeczypospolitej Polskiej. Jednym z charakterystyczniejszych elementów muzeum jest okręt ORP Burza, który spełnia funkcję okrętu-muzeum. Można podziwiać w nim również słynne modele żaglowców, a także elementy związane z działaniami militarnymi na statkach i okrętach w XX wieku. Ekspozycja dzieli się na tą umieszczoną w plenerze oraz pływającą. Muzeum oferuje również lekcje muzealne przeznaczone dla klas szkoły podstawowej.

​Akwarium Gdyńskie MIR

W centrum Gdyni znajduje się sławne Akwarium Gdyńskie w którym można podziwiać niezwykłe gatunki zwierząt wodnych, w tym ryb, płazów oraz gadów pochodzących z różnych części świata. Jedną z największych atrakcji w tym miejscu jest rafa koralowa w której można dostrzec wiele bezkręgowców morskich, które upodobały sobie to miejsce na własne lokum. Wśród niezwykłych ryb można tutaj zobaczyć między innymi rekiny i węgorze elektryczne, a wśród gadów niezwykłe wrażenie wywołuje krokodyl krótkopyski. Można także w osobnej sekcji zobaczyć zwierzęta z Amazonii, między innymi anakondy zielone i groźne piranie.

Dodaj komentarz