Co warto wiedzieć o odzieży roboczej?

Co warto wiedzieć o odzieży roboczej?

Nie w każdej branży wykorzystywana jest odzież robocza, natomiast z całą pewnością nie jest ona czymś niszowym. Dotyczy ona przede wszystkim branż i zawodów związanych z pracą fizyczną, w toku której zastosowanie specjalistycznej odzieży jest niezbędne, aby zachować higienę i bezpieczeństwo pracy bądź nie dopuścić do sytuacji, w której zniszczone zostaną własne ubrania pracownika.

Przez odzież roboczą można rozumieć między innymi rękawice, okulary i hełmy ochronne, a także spodnie, kurtki, koszulki czy buty. To, jaka dokładnie odzież będzie potrzebna (i jaki jej typ), zależy w dużej mierze od tego, na jakim stanowisku pracuje dana osoba i jakie wiążą się z tym zagrożenia (na przykład ryzyko oparzenia, odmrożenia, przecięcia czy upadku jakiegoś elementu na głowę). Co jeszcze warto wiedzieć na jej temat? Do kogo właściwie ona należy i co dzieje się w przypadku, kiedy zostanie ona zgubiona lub zniszczona? Na te i inne pytania odpowiemy poniżej!

Czyją własnością jest odzież robocza?

W zależności od branży i firmy, niektórzy pracownicy przechowują odzież roboczą w zakładzie pracy, a inni biorą ją ze sobą do domu (w tym przypadku z reguły to oni są odpowiedzialni za jej pranie i utrzymywanie w dobrym stanie) W związku z tym można zastanawiać się, czyją właściwie własnością ona jest i co dzieje się z nią po zwolnieniu lub odejściu z pracy.

Otóż, jeśli odzież robocza została zakupiona przez pracodawcę i nieodpłatnie udostępniona pracownikowi (a, zgodnie z aktualnymi przepisami, tak właśnie powinno być), to wciąż właścicielem jej pozostaje pracodawca, a pracownik jedynie ją wypożycza. W praktyce oznacza to, że pracownik jest zobowiązany o nią dbać, a w przypadku odejścia z firmy czy zmiany stanowiska na takie, które danej odzieży nie wymaga, będzie musiał ją zwrócić.

Co w przypadku, kiedy odzież robocza zostanie zgubiona?

Zgubienie odzieży roboczej bądź zniszczenie jej z winy pracownika (a więc nie w toku normalnych obowiązków, wykonywanych właściwie i bezbłędnie) oznacza konieczność zwrócenia jej kosztów pracodawcy. Nie trzeba jednak oddawać mu pełnej kwoty, a trzeba odliczyć od niej amortyzację.

Nie byłoby bowiem uczciwe, gdyby pracownik musiał pokryć całkowity koszt nowej odzieży, jeśli używał tej zniszczonej lub zgubionej już przez długi czas i straciła ona swoją wartość. Jednocześnie warto dodać, że, aby pracownik mógł dalej wykonywać swoje obowiązki, po zniszczeniu lub utracie dotychczasowo wykorzystywanej odzieży, czy to z winy pracownika, czy z niezależnych od niego okoliczności, pracodawca powinien udostępnić mu nową.

Dodaj komentarz