Ból ucha – jakie są jego najczęstsze przyczyni i co robić, gdy się pojawi?

Ból ucha – jakie są jego najczęstsze przyczyni i co robić, gdy się pojawi?

Ból ucha to dość powszechna i wyjątkowo uciążliwa dolegliwość. Może dotykać ludzi w różnym wieku i w różnych okolicznościach. Przyczyn bólu ucha jest całkiem sporo i warto poznać te najczęstsze. Dobrze byłoby także wiedzieć, jak postępować w przypadku pojawienia się tej dolegliwości. Pomocne mogą okazać się zarówno domowe sposoby, jak i specjalistyczna pomoc lekarska.

Jakie mogą być przyczyny bólu ucha?

Ból ucha może mieć naprawdę różne przyczyny. Wśród tych najpowszechniejszych wyróżnia się między innymi:

  • stany zapalne migdałków czy ślinianek
  • stan zapalny ucha środkowego
  • choroby zębów i dziąseł
  • choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa szyjnego
  • nowotwory
  • urazy stawu żuchwowego

Przyczyn dolegliwości bólowych jest więc całkiem sporo. Samodzielna próba diagnozowania problemu może być więc wyjątkowo ciężka. Szczególnie niebezpieczne jest długotrwałe utrzymywanie się dolegliwości bólowych. Jeżeli nie ustępują one przez długi czas, przyczyna może być poważna, choć nie jest to regułą.

Domowe sposoby na ból ucha

Istnieje wiele domowych sposobów na ból ucha – zobacz specjalistyczny artykuł na https://www.geers.pl/blog/slyszenie-i-utrata-sluchu/jak-zlagodzic-bol-ucha/. Jedne z nich mogą być mniej skuteczne, a inne bardziej. Najważniejsze jest jednak to, aby sobie nie zaszkodzić. W przypadku dolegliwości bólowych ze strony ucha, dobrze byłoby wykorzystać olejek kamforowy. Można nasączyć nim wacik i włożyć go do ucha. Nie wolno jednak wpychać go głęboko, bo możemy doprowadzić do uszkodzenia kanału słuchowego. Pomocne mogą okazać się także zioła, zwłaszcza do stosowania wewnętrznego. Warto wypróbować czystek, który jest naturalnym antybiotykiem. Można także zdecydować się na kompresy, które powinny być przykładane do ucha na minimum kwadrans. Czasami pomocna może okazać się także zmiana pozycji, w której się zasypia. Nie należy spać na uchu, które jest bolesne bądź zatkane. Może bowiem dojść do pogłębienia problemu.

Sprawdź także świetny artykuł o przyczynach i leczeniu bólu ucha: https://formanagers.pl/bol-ucha-przyczyny-i-leczenie/

Kiedy trzeba udać się do lekarza?

Z bólem ucha zawsze warto udać się do lekarza, ale większość osób nie chce robić tego od razu. Można więc przetestować jakieś domowe metody radzenia sobie z tą dolegliwością. Niemniej jednak, w pewnych sytuacjach pomoc lekarska jest konieczna. Można udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który w razie konieczności pokieruje do laryngologa. Do specjalisty bezwzględnie należy udać się wtedy, gdy dolegliwości bólowe utrzymują się od dłuższego czasu i nie ustępują. Niekiedy mogą one również ulegać nasileniu. To także jest niebezpieczne. Bagatelizowanie dolegliwości może bowiem doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Nie warto więc zwlekać z odpowiednim postępowaniem. Im szybciej rozpocznie się leczenie, tym większe prawdopodobieństwo pokonania uciążliwych dolegliwości.

Dodaj komentarz