Pracownicy z Ukrainy – dlaczego opłaca się ich zatrudniać?

Pracownicy z Ukrainy – dlaczego opłaca się ich zatrudniać?

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w czerwcu 2021 roku w Polsce ubezpieczonych było około 800 tysięcy obcokrajowców, z czego aż 75% to Ukraińcy. Nie bez powodu obywateli tego kraju jest w Polsce tak wielu, a ciągle napływają nowi (i przedsiębiorcy witają ich z otwartymi ramionami).

Ba – zapotrzebowanie na pracowników z tych rejonów jest większe niż agencje pracy są w stanie zaspokoić. Jeśli jednak ktoś jeszcze nie interesował się tym tematem, a dopiero myśli o zatrudnieniu takich osób w swojej firmie, może się zastanawiać, z czego taka popularność ukraińskich pracowników wynika. Dlaczego opłaca się ich zatrudniać? Wszystko wyjaśnimy poniżej!

Pracownicy z Ukrainy oznaczają mniejsze koszty dla pracodawcy

Dla każdego przedsiębiorcy, zwłaszcza takiego, który działa już od dłuższego czasu, kluczowe jest ograniczanie kosztów. Bezpośrednio przekłada się to na zyski czerpane z prowadzonej działalności. Z reguły sporą część kosztów stanowią wynagrodzenia dla pracowników i inne opłaty związane z ich zatrudnianiem (m.in. składki, podatki).

Świetnym sposobem na ich zredukowanie są właśnie pracownicy z Ukrainy, których można zatrudnić w pełni legalnie, a przy tym w wielu przypadkach taniej niż analogicznych pracowników z Polski. Na dłuższą metę pozwala to znacząco podnieść dochody firmy.

Mowa tutaj zarówno o pomocy domowej, pracownikach cleaningowych czy fizycznych, jak i o wykwalifikowanych specjalistach (spawaczach, elektrykach i nie tylko). Działając we współpracy z dobrą agencją pracy, nie ma problemu z pozyskaniem pracowników o niemal dowolnej specjalności, a przy tym charakteryzujących się sumiennością, punktualnością i innymi kluczowymi cechami, wpływającymi pozytywnie na jakość ich pracy.

Zatrudnienie pracowników z Ukrainy jest prostsze niż mogłoby się wydawać

Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozważają poszerzenie swojej kadry o Ukraińców, mogą obawiać się dużej ilości formalności związanych z taką decyzją. Jednak nie ma powodu do obaw, ponieważ wystarczy wybrać odpowiednią agencję pracy, specjalizującą się właśnie w leasingu pracowników ze Wschodu, cały proces powinien przebiec szybko, sprawnie i bezproblemowo.

Eksperci zajmą się przede wszystkim ustaleniem kwestii formalnych. Zadbają, aby wybrani pracownicy otrzymali wszelkie niezbędne pozwolenia i mogli pracować w Polsce w pełni legalnie. Przejmą także od pracodawcy obowiązki w zakresie organizacji miejsca pobytu i dojazdów, dzięki czemu postawienie na osoby z Ukrainy nie stworzy żadnych zgrzytów logistycznych i nie przeszkodzi w realizacji wszelkich zleceń czy projektów na czas.

Dodaj komentarz