Neutralność polityczna. Czy jest możliwa i jak ją osiągnąć?

Neutralność polityczna. Czy jest możliwa i jak ją osiągnąć?

Neutralność polityczna to nie obojętność na kwestie gospodarcze, społeczne czy klimatyczne. Będąc obojętnym, decydujemy się na całkowity brak jakichkolwiek działań politycznych, w tym z głosowania czy brania udziału w marszach. Neutralność polityczna to świadomość stany naszego państwa i postępowanie zgodnie ze swoimi poglądami i przemyśleniami.

Wolność od nienawiści politycznej
Wielu członków naszego społeczeństwa przy doborze najbardziej pasującej nam opcji politycznej kieruje się emocjami. Jakaś jedna kwestia, która jest dla nas ważna i którą chcemy bronić, jest na tyle istotna, by przystać do konkretnej formacji. Przywiązanie emocjonalne jest bardzo silnym rodzajem więzi, często nasz umysł interpretuje ją jako “oni są moimi przyjaciółmi”. Nie jest to zjawisko negatywne, ale trzeba zauważyć, że mocne emocje rodzą kolejne, czasami jeszcze silniejsze. Gdy ktoś krytykuje naszą partię, reagujemy bardzo emocjonalnie, bo mamy wrażenie, że to my jesteśmy atakowani. Neutralność polityczna pozwala nam spojrzeć na problem nieco szerzej i chłodno. Jesteśmy spokojni i staramy się powoli i skutecznie rozwiać swoją własną niepewność oraz z całych sił walczymy z dysonansem poznawczym, który może nas w takich chwilach dosięgnąć.

Jak dążyć do neutralności politycznej?
Najważniejsze to cierpliwość. Nie odpowiadaj nigdy agresją na komentarze albo uwagi, które wytykają negatywne strony partii, z którą sympatyzujesz. Pamiętaj, że to, że masz rację, nie musi oznaczać, że druga osoba jej nie ma. Każdy ma prawo popełniać błędy. Staraj się podchodzić do napotkanych problemów z szacunkiem, nieważne jak bardzo głupie by Ci się wydawały. Jeśli poczujesz silną potrzebę agresywnej lub nieprzyjemnej reakcji, spróbuj powstrzymać się od jakiejkolwiek uwagi. Jeśli poczujesz, że twoje reakcje na zwolenników innych opcji politycznej są już neutralne, możesz spróbować się czegoś od nich nauczyć.

Popatrz na inne partie z ciekawością
Nie chodzi o to, żebyś zmieniał poglądy lub rozpaczliwie doszukiwał się dobrych stron innych opcji. Przeczytaj program albo posłuchaj wywiadów z ich przedstawicielami. Jeśli znajdziesz coś, co Cię przekonuje, nie próbuj od razu tego zaatakować, spróbuj to ze sobą skonfrontować. Zastanów się, z jakiego powodu pasuje Ci taki pogląd. Przeanalizuj wszystko i nie bój się zmieniać zdania na podstawie nowo nabytej wiedzy. Ukształtuj swoje poglądy stopniowo i dokładnie. Neutralność polityczna to nie zgadzanie się ze wszystkim albo niezgadzanie się z nikim. To czerpanie ze wszystkich źródeł w celu znalezienia dla siebie optymalnego zestawu.

Neutralność polityczna – ideał świadomego wyborcy
Bycie neutralnym pozwala Ci nie tylko na głosowanie zgodnie z własnym sumieniem, ale również z pełną wiedzą na dany temat. Wybierasz kandydata czy ugrupowanie w pełni świadomie, emocje odgrywają w tym procesie znacznie mniejszą rolę. Pozwala Ci to również na analizę i wchodzenie w kulturalną polemikę. Neutralny możesz być głosującym z pełnym przekonaniem na konkretną partię, o ile jesteś świadomy jej wad i błędów z przeszłości. I pamiętaj: niebycie neutralnym politycznie to nic złego, nikt nie jest idealny. Ważne jest, żeby dążyć do zostania świadomym obywatelem walczącym o sprawy dla Ciebie ważne.

Dodaj komentarz