Jakie są największe zalety zatrudniania pracowników z Ukrainy?

Jakie są największe zalety zatrudniania pracowników z Ukrainy?

Polscy pracodawcy już od lat napotykają na problemy w znalezieniu odpowiedniej ilości pracowników, zarówno, jeśli chodzi o pracowników fizycznych, jak i o specjalistów (na przykład spawaczy czy elektryków). Braki kadrowe wynikają choćby z wysokich wymagań polskich pracowników, jeśli chodzi o zarobki.

Konieczne jest więc szukanie korzystnych alternatyw – takich, jakimi potencjalnie są pracownicy zagraniczni. Wśród pracowników zagranicznych w Polsce bezdyskusyjnie dominują pracownicy w Ukrainy. Z czego wynika ich popularność wśród polskich pracodawców? Dlaczego warto zdecydować się na leasing pracowników z Ukrainy? Kluczowe zalety wymienimy w dalszej części tego artykułu.

Kluczowe zalety zatrudniania pracowników z Ukrainy

We wstępie wspomnieliśmy o wysokich kosztach zatrudnienia pracowników z Polski, które sprawiają problem wielu pracodawcom. Stąd też łatwo się domyślić, że dużą zaletą leasingu pracowników z Ukrainy są znacznie niższe koszty zatrudnienia. Co również bardzo ważne, niskie koszty nie oznaczają wcale niskiej efektywności, a wręcz przeciwnie.

Jeśli firmę interesują zmotywowani do pracy, rzetelni i uczciwi pracownicy, Ukraina jest dobrym miejscem do poszukiwań. Pozytywne efekty takiego kroku mogą stać się widoczne bardzo szybko. Obniżenie kosztów zatrudnienia bez jednoczesnego spadku produktywności, a wręcz przy jej wzroście, to prosta recepta na wyższą rentowność całego przedsiębiorstwa.

Wśród Ukraińców zainteresowanych pracą w Polsce można znaleźć osoby o bardzo różnych kwalifikacjach. Na rekrutację z zagranicy decydują się chociażby firmy poszukujące magazynierów, pracowników fizycznych, osób do pracy w zakładach produkcyjnych, kasjerów czy pomocy domowej. Również coraz częściej po pracowników z Ukrainy sięgają pracodawcy zainteresowani obniżeniem kosztów zatrudnienia specjalistów. Możliwości są więc bardzo duże.

Jak szybko i sprawnie zrekrutować pracowników z Ukrainy?

Wiemy już, jak wiele zalet mają pracownicy z Ukrainy i dlaczego warto zainteresować się ich zatrudnieniem. Naturalnym kolejnym krokiem jest zadanie pytania, skąd takich pracowników pozyskać, zwłaszcza, jeśli nie ma się żadnych kontaktów na Ukrainie i nie zna się lokalnego języka. Odpowiedź jest wbrew pozorom prosta. Obecnie w Polsce funkcjonuje wiele specjalnych agencji pośrednictwa pracy, specjalizujących się w rekrutacji pracowników z Ukrainy oraz ze Wschodu.

Takie agencje zajmują się całym procesem zatrudnienia pracownika i koordynacją jego pracy od A do Z, tak, aby pracodawca nie odczuł żadnych większych problemów czy negatywnych różnic w ilości formalności w porównaniu do zatrudniania pracownika z Polski. Dzięki temu na pierwszy plan wysuwają się same pozytywy.

Dodaj komentarz