W życiu każdego z nas nadchodzi moment, kiedy musimy „odpiąć” się od skrzydeł swoich rodziców. Pierwszym krokiem jest znalezienie pracy, która zapewni nam stały dochód i pozwoli na realizacje naszych marzeń. Następnie jest proces przygotowania się do opuszczenia rodzinnego domu i co najważniejsze- chwila wyprowadzki. Nie ma reguły na to, kiedy się to stanie- wiele osób pozostawia swój rodzinny dom zaraz po dostaniu się na studia, a inni pozostają z rodzicami nawet po ich zakończeniu. W związku z z tym często spotykam się z troską w głosie rodziny- jak on/a sobie sam/a poradzi? W dzisiejszym poradniku podpowiem Ci, jak nauczyć się oszczędności i jak sobie pomóc podczas wkraczania w dorosłe życie. Masz to już za sobą? Pokaż ten artykuł swojemu dziecku!
1. Praca doskonała
Skończyłaś studia i szukasz tej jedynej, wymarzonej pracy? Cóż, może nie być łatwo, szczególnie jeżeli brakuje Ci doświadczenia. Ale nie poddawaj się! Na bieżąco przeglądaj oferty i bierz udział w szkoleniach i stażach, które pozwolą Ci na nabycie umiejętności tak ważnych na rynku pracy. Pamiętaj również, że Twoje pierwsze stanowisko nie koniecznie musi pokrywać się z Twoimi dotychczasowymi zainteresowaniami- chodzi tutaj przede wszystkim o zapewnienie sobie pensji, które pozwoli Ci na usamodzielnienie się od rodziców oraz na uregulowanie wszelkich należności na bieżąco. Uważasz, że zarabiasz za mało? Poszukaj możliwości dodatkowej pracy w weekendy, która pozwoli Ci na lepszą organizację domowego budżetu!
2. Oszczędzanie: teoria vs praktyka
Zdecydowanie najtrudniejszym momentem, od którego musimy zacząć prawdziwe, dorosłe życie jest rozpoczęcie procesu oszczędzania. W teorii wydaje się być się to łatwe, niestety w praktyce bardzo często okazuje się, że zastosowanie w życiu wszelkich porad dotyczących skutecznego powiększania budżetu jest nie tyle pracochłonne, co mało skuteczne. Oczywiście, możemy skrupulatnie odkładać każdą wolną sumę, która zostaje nam z wypłaty ale pytanie brzmi: jak zarządzać pieniędzmi tak, aby cokolwiek zostało?
Z własnego doświadczenia wiem, że naukę dotyczącą zagospodarowania finansami należy rozpocząć jak najwcześniej. Większość rodziców od małego uczy swoje pociechy szacunku do pieniędzy oraz stopniowo wpaja im wszelkie korzyści płynące z posiadania oszczędności, co jednak nie koniecznie przekłada się na praktykę w życiu dorosłym. Dlatego też zamiast przytaczać gotowe regułki na temat oszczędności, sam zacznij szukać lepszych ofert! Pamiętaj, że zaoszczędzić możesz praktycznie na wszystkim- zaczynając od mniejszych rachunków, na jedzeniu kończąc.
3. Korzystaj z zasobów technologii
Jako pokolenie świata cyfrowego zapewne masz świadomość tego, że to właśnie Internet daje nam nieograniczone możliwości, szczególnie w zakresie oszczędności. Bo czy istnieje coś, czego nie możesz kupić w sieci? Zgodnie z rozmaitymi badaniami, młode pokolenie większość swoich zakupów realizuje za pośrednictwem Internetu, co daje nam szanse nie tylko na porównanie cen i wybranie najkorzystniejszej ofert, ale również na uzyskanie atrakcyjnych rabatów!