Zanieczyszczenia powstające wskutek codziennych prac czasem bardzo trudno usunąć. W takich przypadkach warto skorzystać z hydropiaskarek. Czym są te urządzenia i jakie korzyści przynosi ich używanie?
Czym jest hydropiaskarka i ile kosztuje?
Hydropiaskarka to urządzenie przeznaczone do czyszczenia powierzchni zabrudzonych bardzo trudnymi do usunięcia substancjami. Maszyny te są w stanie zlikwidować pozostałości m.in. po cemencie, betonie, wapnie i piance budowlanej. Oprócz tego radzą sobie z plamami oleju, lakieru i emulsji. Kolejnym przykładem zastosowania jest usuwanie błota, zanieczyszczeń organicznych, a nawet rdzy.
Tak jak w przypadku innych urządzeń ceny hydropiaskarek zależą od wyposażenia konkretnego modelu. Znaczenie ma masa i grubość ścierniwa czyszczącego, które można umieścić w pojemniku. Liczy się też maksymalne wytwarzane ciśnienie oraz zużycie wody. Dla przykładu średni koszt hydropiaskarki SANdBOT to około 40 tys. zł.
Jak działa hydropiaskarka?
Hydropiaskarka czyści zabrudzone powierzchnie przy pomocy ścierniwa. W przypadku SANdBOT tę specjalną substancję należy wsypać do pojemnika znajdującego się na wierzchu urządzenia. Następny krok to zalanie materiału czyszczącego wodą. Po uruchomieniu maszyny płyn i ścierniwo mieszają się, co ułatwia przenoszenie substancji z zasobnika do węża wylotowego.
Przed opuszczeniem rury ścierniwo z wodą trafiają do dyszy, która została zaprojektowana z zamysłem osiągania jak najwyższej wydajności. Specjalnie wyprofilowany kształt końcówki wzmacnia wyrzut materiału aż dwukrotnie. To z kolei pozwala zużyć go o połowę mniej niż w przypadku korzystania z niewyprofilowanej końcówki.
Na koniec wystarczy nakierować węża wylotowego w odpowiednie miejsce, a potężny strumień ścierniwa uderzy w zanieczyszczoną powierzchnię. Dzięki temu nawet mocno zaschnięte plamy oleju, kawałki betonu czy też ślady po błocie odpadają od maszyn, ścian i posadzek.
W jakich firmach używa się hydropiaskarek?
Hydropiaskarki sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie sposób uniknąć trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Jednymi z takich miejsc są serwisy samochodowe. Zalety korzystania z tego typu maszyn docenią również właściciele i pracownicy firm budowlanych.
Specjalistyczny sprzęt jest nieoceniony zarówno w małych, jak i dużych przedsiębiorstwach. Przykładami są fabryki i magazyny. Oprócz nich z hydropiaskarek korzystają kopalnie, stocznie, huty, rafinerie, a także zakłady przemysłowe.